Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit banca

Buna ziua,
as dori sa ma ajute cineva:
am facut un credit la banca, intre timp am facut rost de o parte din valoarea creditului
cca 50% , la banca mi-au zis ca suma se scade din suma rezultata din cumulul creditului si dobinzile aferente acestuia.
intreb: exista vreo lege sau un act normatin in baza careia sa solicit achitarea partiala a creditului si incheiere unui act aditional prin care sa se recalculeze dobinda la suma ramasa din credit
va multumesc pentru sprijin
Solicitati in scris bancii ca optati ca din suma de xxxx lei depusa in cont sa fie rambursat (partial) anticipat creditul.
Banca trebuie sa va comunice care este valoarea creditului ramas dupa rambursare si va intocmi un nou scadentar in care vor fi cumprinse si dobanzile aferente si comisioanele (daca mai e cazul).

Exista OUG nr. 50/2010, este bine sa o citesti pentru a te putea apara de eventuale abuzuri ale bancilor si din cate stiu eu fiecare banca are politica ei de rambursare anticipata a creditelor si este bine sa citesti si in contractul de creditare si mai mult sa stai de vorba in detaliu cu reprezentantul bancii si sa ii ceri sa iti explice clar dac vrei sa depui suma X , cat se stinge din credit, ce mai ramane, cum se calculeaza, etc. tot, trebuie sa iti ofere toate explicatiile