Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rambursare partiala a creditului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rambursare partiala a creditului

Buna ziua,
am nevoie de un raspuns dat de un specialist in relatia client -banca
am facut un credit la banca, intre timp am facut rost de o parte din valoarea creditului
cca 50% , la banca mi-au zis ca suma se scade din suma rezultata din cumulul creditului si dobinzile aferente acestuia.
intreb: exista vreo lege sau un act normatin in baza careia sa solicit achitarea partiala a creditului si incheiere unui act aditional prin care sa se recalculeze dobinda la suma ramasa din credit
va multumesc pentru sprijin

Numai prin instanta intrucat banca nu va lua in seama plata anticipata a datoriei
Plata anticipata se poate face conform contractului de credit. In acesata relatie contractuala exista doar 2 parti, creditor si debitor. De obicei se practica 2 metode :
Se achita o parte din creditul restant si se face o reesalonare a ratelor :
- pentru aceeasi perioada, urmand a se modifica cuantumul ratelor
- pentru o perioada mai scurta, mentinad ratele actuale.
Va sfatuiesc sa depuneti o cerere in acest sens, rapunsul bancii urmand a va indruma sau
nu ( in caz de inconvenienta contactati ANPC -ul, pt a evita calea justitiei )
Normal ar fi ca in urma platii partiale, cuantumul dobanzii se se micsoreze, ea aplicandu-se doar la valoarea creditului nerambursat.