Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta

Buna ziua,

Va expun situatia unei doamne nascuta in OCTOMBRIE 1959

a lucreaat de pe 1 oct. 1978 pana pe 30 aprilie 2004, avand in acest interval de timp 4 ani cu grupa a II-a de munca.

2004 -2005 somaj
2005 - 2006 platit contributie la casa de pensii
din luna aprilie 2006 - pensionata pe caz de boala cu grad II

Precizez faptul ca toate aceste perioade sunt consecutive, daca e necesara precizarea.

Acum vin cu intrebarile:

1. In ce an poate iesi la pensie de drept.
2. In ce an are dreptul la pensie anticipata, sau partial anticipata
3. Daca se iau in calcul anii de grupa pentru pensionarea anticipata sau partial anticipata.

Multumesc mult pentru raspunsurile promte pe care le-am primit intotdeauna de la d-vs,si care au fost de mare ajutor.
1. Se poate pensiona la limita de varsta in mai 2021,
2. Poate iesi la pensie anticipata (fara penalizare) dupa mai 2016 (daca va avea un stagiu de cotizare de 39 ani si 7 luni) sau poate iesi la pensie anticipata partiala (cu penalizare) la aceasi data daca va avea un stagiu de cotizare de 31 ani si 7 luni.

Perioada lucrata in conditii deosebite va aduce un la stagiu inca 1 an si 2 luni conf. Art. 18, al. a din Legea 263/2010.
Alexandru Munteanu, Avocat
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 82. -(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos

Limita de varsta la 61 de ani si 7 luni(mai 2021).

. Octombrie 1959 │Mai 2021 │ 61/7