Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reangajare dupa pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reangajare dupa pensionare

Buna ziua. Directorul adj., economist, iese la pensie, la limita de varsta. Dupa aceasta, daca doreste sa-si continue activitatea, poate fi reangajat cu un nou CIM tot ca dir. adj., sau doar ca economist? Multumesc.
Sau sa desfacem astazi si maine incheiem alt contract , e mai corect asa?
Netransmiterea in termen a REVISAL-ului se sanctioneaza cu amenda de la 5000 lei la 8000 lei de catre ITM.

Solutii :
- incetarea vechiului c.i.m. si transmiterea noului c.i.m. retroactic, sub riscul sanctionarii contraventionale.

- incetarea vechiului c.i.m. si transmiterea nouui c.i.m. , de exemplu cu data de maine.
Daca sunt angajata in afara functiei de baza , cu 2 ore si la o alta unitate, si acolo treebuie sa desfacem contractul de munca dupa pensionare?
Da si la acel angajator va trebuie sa se urmeze prevederile Codului Muncii privind incetarea c.i.m. in cazul pensionarii unei persoane.