avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract de vanzare cumparare imobile nu mai este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract de vanzare cumparare imobile nu mai este posibil in NCC

Conform art. 1279 al NCC alin (3) prevederile care sunt la baza posibilitatea ca prin hotararea judecatoreasca sa isi stabileasca obligatia de a incheia un contract prin care se constituie o proprietate imobiliara, sau un alt drept real, nu mai este posibil
Articol respectiv zice ca "Prevederile prezentului alineat nu sunt aplicabile in cazul promisiunii de a incheia un contract real daca prin lege nu se prevede altfel".
Ce ziceti?
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
klewos, utilizator
gresiti profund. confundati contractul real cu un contract solemn.

contractul real presupune remiterea bunului in materialitatea sa catre partea co-contractanta ca o conditie ad validitatem (art 1174 (4) NCC), ceea ce nu este cazul contractelor ce au drept obiect vinzarea de imobile.
Ultima modificare: Vineri, 11 Noiembrie 2011
Mihai Costache, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Cred ce cine confunda este dv. pentru ce nu este incompatibil contracte reale cu cele solemne, adica divizia facuta de art. 1174 NCC, nu este excludent, si poate sa fie contract solemn si solemnitatea are efectul de tradare.in sensul de punere in posesia (art 900 NCC).
Stiu perfect ce inseamna solemnitate ale dreptului de propietate, care nu se dobandeste doar prin act notariat ci prin inscrierea (arts. 557, alin (4), 888 si 1244 NCC), exceptuand cele expuse in art. 887 NCC. Dar posesia este definita la art. 916 alin (2) NCC ca ceea a caruia se comporta ca titular, exceptunad drepturile reale de garantie.
Pe de alta parte, art. mentionat 1279 NCC e clar, si cred ce se potriveste cu art. 896 al NCC prin care doar cel care are un contract solemn prin care constituie un drept real asupra un imobil fara sa se obtina inscrierea are drept sa ceara la instanta inscrierea la carta funciara.
alvarolipo a scris:

Articol respectiv zice ca "Prevederile prezentului alineat nu sunt aplicabile in cazul promisiunii de a incheia un contract real daca prin lege nu se prevede altfel".
Ce ziceti?


Norma reprezinta o EXCEPTIE de la "prevederile prezentului aliniat".
Exceptiile sunt de stricta interpretare.

In text scrie doar "contract real". NU zice:

alvarolipo a scris:

contract solemn prin care constituie un drept real



Contractul real = contractul care se incheie valabil prin remiterea bunului (prin simpla remitere a bunului, chiar fara sa fie trebuinta de vreun inscris).

Ultima modificare: Duminică, 13 Noiembrie 2011
romascanu, moderator
romascanu a scris:

alvarolipo a scris:

Articol respectiv zice ca "Prevederile prezentului alineat nu sunt aplicabile in cazul promisiunii de a incheia un contract real daca prin lege nu se prevede altfel".
Ce ziceti?


Norma reprezinta o EXCEPTIE de la "prevederile prezentului aliniat".
Exceptiile sunt de stricta interpretare.

In text scrie doar "contract real". NU zice:

alvarolipo a scris:

contract solemn prin care constituie un drept real



Contractul real = contractul care se incheie valabil prin remiterea bunului (prin simpla remitere a bunului, chiar fara sa fie trebuinta de vreun inscris).



ce inseamna atunci remiterea bonuri. Remiterea bonului nu inseamna tradarea posesia in contractele sinalagmatice?. Nu e cuprins astfel contractelor solemne ce dau stapanirea pe ceea ce in drept roman era expresat cu cuvintul "res" (real).

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare teren - act sub semnatura privata gl77tom gl77tom am cumparat in 1999 si 2001 o suprafata de teren de la doua personae si am facut acte nu la notar ci un act de mana cu numele vanzatorilor si numele martorilor ... (vezi toată discuția)
Precontract vanzare cumparare teren mariantonia mariantonia Buna ziua, As dori sa stiu si eu care sunt conditiile ca un precontract de vanzare cumparare sa fie valabil? Nu trebuie martori sau la notariat, nu exista un ... (vezi toată discuția)
Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare teren Herman Herman Buna ziua, am nevoie de un sfat. cu ceva vreme in urma bunicii mei mi-au propus sa iau de la dansii un teren (cumparare), la momentul la care am consultat ... (vezi toată discuția)