Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!

Daca am avut grija de parintii mei toata viata si am locuit in casa lor aducand imbunatatiri casei, cum se face dezbaterea mostenirii avand in vedere ca mai sunt surori care isi cer dreptul dupa moartea parintilor?

Va multumesc
La fel ca si cand nu ati fi avut niciodata grija de parinti. Daca parintii inca traiesc va recomand sa mergeti cu ei la un notar si sa faca un testament prin care sa va lase dumneavoastra toate bunurile.

Ulterior, fratii vor cere reductiunea libertatilor excesive dar veti avea mai mult ca ei.
Multumesc foarte frumos de raspuns
SAu faceti un contract de vanzare cumparare cu parintii si atunci veti fi proprietara pe toata casa. Se paote face cu clauza de habitatie viagera. Eventual si ingrijire, dar i ncazul asta sa aveti martori care vor declara ca ati avut grija de ei. (declaratii scrise dela martori).
daca as fi in locul dvs as face un contract de v-cump cu clauza intretinere .
~ Conținut șters la cerere ~