Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

cum pot trece proprietatea parintilor pe numele meu cu efort birocratic si financiar minim?mentionez ca ambii parinti traiesc si mai am 2 surori.va multumesc anticipat,marian vasilache.
In primul rand mostenirile ca sa ne luam dupa titlul topicului deschis de dvs se deschid prin moarte. Testament desi e cea mai ieftina Metoda sa zicem este si dezavantajoasa pt ca mai aveti surori care vor cere reductiunea liberalitatilor excesive pt ce incalca rezerva lor succesorala. Donatia are din acest punct de vedere acelasi regim si este si mai costisitoare Decat testamentul.
Puteti face un contract de vanzare cumparare, in care pretul sa fie dat si sa demonstrati acest lucru ca altfel va fi donatie deghizata si ajungem ca mai sus, sau sa incheiati un contract de intretinere , vanzare cumparare cu clauza de uzufruct abitatie dar atentie sa aveti le aveti declarante in acest contract pe surorile dvs sau se poate face si ulterior declaratia, astfel acestea nu mai pot cere reductiunea liberalitatii excesive, nefiind actul prezumat ca donatie decghizata deoarece au consimtit la acesta.
Atata vreme cat traiesc parintii puteti sa treceti proprietatile lor pe numele dumneavoastra prin vanzare - cumparare sau prin donatie. In nici un caz nu poate fi vorba de mostenire deoarece succesiunea se deschide la data mortiii celui ce lasa succesiunea