avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata indemnizatiilor revolutionarilor (Luptatorilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata indemnizatiilor revolutionarilor (Luptatorilor remarcati) va fi suspendata in anul 2012, prin act normativ. Cu ce actiune ma pot adresa instantei?

Am obtinut titlul de revolutionar, conf. leg.341/2004, inclusiv nominalizat in monitorul oficial, conform procedurilor. Am doua intrebari :
1.)Indemnizatia la care am dreptul, intra in categoria de ,,bun" asa cum prevede art1.din Protocolul 1 al Conventiei ?
2.) Aceasta indemnizatie urmeaza a fi suspendata acordarea, potrivit OUG80/2010, pentru anul 2012, nemotivandu-se concret aceasta suspendare, doar ca asa sunt optiunile FMI si ca tara trece printr-o perioada grea. Daca aceasta indemnizatie este singura sursa de venit si am si un credit bancar garantat cu aceasta, ce actiune pot face???
va multumesc,

Alte discuții în legătură

Neachitarea ratelor la banca lili olarescu lili olarescu Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns : Am luat un imprumut de la BCR in valoare de 72.000 ron in luna iulie, am rata lunara de 1300 ron , pana acum ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 283/2011, un act normativ deprimant - ce drepturi nu acorda casele de pensii in anul 2012 Gabriela  Pintea Gabriela Pintea In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 887, din 14 decembrie 2011 a fost publicata Legea nr. 283/2011 privind aprobarea OUG nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 ... (vezi toată discuția)
Contestatie executare silita MRBBK01 MRBBK01 am contractat un credit de folosita personala in valoare de 25,000 ron ( fara garantii imobiliare , doar un bilet la ordin , avind girant societatea pe care o ... (vezi toată discuția)