Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul penalizari gresit???
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul penalizari gresit???

Buna seara ...am si eu un model de calcul la penalizari...spuneti-mi este corect???
De exemplu
Luna februarie 2010
Suma datorata 1415.92...data scadenta 1.02.2010 Suma achitata 200 Data achitarii 16.02.2010 suma penalizata 1415.92 Perioada penalizarii: 1.02.2010-16.02.2010 nr zile intarziere 16 penalizari 0.12% pe zi - 27.19
Suma datorata 1215.92 scadenta 17.02.2010 Suma achitata 106.40 Data achitarii 22.02.2010 Suma penalizata 1215.92 Perioada penalizarii 17.02.2010-22.02.2010 nr zile intarziere 6 penalizari:8.75
Suma datorata 1109.52 scadenta 23.02.2010 Suma achitata 200 Data achitarii 23.02.2010 Suma penalizata 1109.52 Perioada penalizarii 23.02.2010-23.02.2010 Nr zile intarziere 1 Penalizare 1.33
Suma datorata 909.52 Data scadenta 24.02.2010 Suma penalizata 909.52 Perioda penalizarii 24.02.2010-28.02.2010 Nr zile intarziere 5 Penalizare 5.46
Suma datorata 414.46 Scadenta 26.02.2010 Suma penalizata 414.46 Perioada penalizarii 26.02.2010-28.02.2010 Nr zile intarziere 3 Penalizare 1.49

Acuma vin cu intrebarile ... Ultima suma datorata cea de 414.46 este de fapt consumul din luna in curs.... in lege scrie ca penalizarile de percep pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata...in cazul meu scadent era pe 26....si totusi inclusiv din ultima zi in care mai puteam sa platesc mi-a perceput penalizari!!! nu trebuia sa-mi perceapa penalizari dupa 30 de zile de pe data de 26.02.2010
???

Rog frumos pe cineva sa ma ajute...cine stie cum se calculeaza penalizarile?? Am copii de la asociatie de cand m-au dat in judecata cu calculul penalizarilor...si tind sa cred ca acest calcul este facut gresit!!!

Va multumesc....
@AleSSyaa
Pe Lista de plata trebuie mentionat DATA AFISARII si DATA SCADENTA. Penalizarile se vor aplica dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata ( data scadenta).Termenul de plata a intretinerii este de maximum 20 zile calendaristice.
Verificati daca administratorul in termenul de plata a inclus atat perioada de 20 zile ( sau cate zile a stabilit adunarea generala) cat si cele 30 de zile permise de lege fara penalitati.
Termenul de plata la noi este de 15 zile de la data afisarii listei...ei lista au afisat-o pe ziua de 12 a lunii respective ... si totusi la mine scrie ca data scadenta e 26...si eu imi calculeaza penalizari inca din acea data de 26 care este scadenta...nu mai tin cont de alea 30 zile cum prevede legea...problema este ca aceste calcule sunt facute gresit inca din 2005....eu acum sunt la zi dar am penalizari cumulate din septembrie 2005 pana in mai 2011 5600 lei ....daca stau si iau la puricit fiecare luna de penalizari calculate gresit cred ca ies ceva bani in plus...Este clar ca ei nu stiu sa citeasca o lege...ca sa nu mai zic de inteles....am inteles totusi ca in instanta cu ajutorul unui avocat ar fi posibil sa mi se sterga aceste penalizari dupa legea noua?? sunt la zi cu plata...si restanta care o aveam am achitato in decursul unui an de cand s-a dat legea...si am si venit mic pe membru de familie!! Se merita oare sa incerc??

La restanta care o aveam eu pe vremuri de vreo 3500 lei era destul ...si in decurs de 6 ani....cam se aduna ..plus ca mie imi penaliza si cheltuielile la intretinere din fiecare luna in curs....chiar daca data scadenta era pe 27 a lunii ...el imi penaliza de pe acea data de 27 fara sa mai astepte acele 30 zile....in acest caz...cam da cu mult pe plus!! Acest calcul s-a facut la un bloc intreg de 36 de apartamente... in care erau si inca mai sunt destui restantieri!!

culmea este ca administratorul a zis ca a avut si controale si a fost totul in regula...ma indoiesc ca a fost un control corect...mai degraba cred ca a fost control aranjat sau nu a fost deloc!!!
Adriantot, moderator
Puteti recupera penalitatile aplicare ilegal de pe ultimii 3 ani.
virgilc a scris:

Sunt foarte multi administratori, contabili , juristi care calculeaza penalitatile dupa ''defuncta'' HG 400 si, nu aplica Ord. 1969/2007.Si cel mai curios este ca presedintii si comitetele executive aproba ''ca primaru' '' asemenea ilegalitati. Cunosc un caz unde o asemenea aplicare a HG 400...

Sigur ca HG 400/2003 nu se mai aplica dupa aparritia HG-ului 1588/2007. Dar penalizarile nu se aplica oricum conform Ord. 1969/2007, pentru simplul motiv ca acest ordin aproba reglementărilor contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial si nu se ocupa de calculul penalizarilor.
Totusi oare cat de multi pot fi sau poate fi acel caz pe care-l cunosteti dumneavoastra ca aplica GH 400, asa cum spuneti?
In cazul prezentat mai sus, avand in vedere ca restantele sunt din anul 2005, este firesc sa se aplice prevederile HG 400/2003 pana in 2007 si-apoi cele ale HG 1588/2007. Pentru fiecare perioada se aplica legislatia in vigoare din acea perioada. Nu avea cum sa calculeze vreun administrator penalizari in 2006 conform HG 1588 care a aparut in 2007, ci conform HG 400.

:offtopic:
@AleSSyaa,
Va rog sa nu mai preluati prin citat textul integral postat de ceilalti participanti la discutie. Dialogati normal ca si cum am sta fata in fata si nu repetati la fiecare mesaj cuvintele postate de cel cu care dialogati.
Si, va mai rog sa nu mai postati mesaje imediat unul dupa altul. Daca ati scris ceva si nu va raspuns nimeni, aveti posibilitatea in 30 de minute sa reeditati, sa adaugati la textul deja postat. Numai dupa ce a postat cineva dupa dv, nu este permis sa reeditati.
Va multumesc!
Adriantot, moderator

@virgilic

Si Hot. 400/2003 prevedea perioada de " 30 de zile de la expirarea termenului stabilit pentru plata".
In multe asociatii administratorii fac legea profitand de lipsa de informare a locatarilor.
LocatarB, utilizator