Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Exercitare fara drept a unei profesii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Exercitare fara drept a unei profesii

Buna ziua,numele meu este Gheorghe Andrei si am si eu o problema la care as avea nevoie de clarificare daca se poate.
In prezent sunt cercetat penal pentru savarsirea "infractiunii" mai sus scrise,practicand activitati de dezinsectie.As dorii sa stiu daca se poate pentru ca nu mi-am insusit titlu de medic toxicolog,veterinar etc.ci doar de operator dezinsectie.
Am atestat profesinoal de Functionar public nu detin atestat de "dezgandacitor",desi am lucrat la diferite societati cu acest profil insa fara carte de munca,contract sau colaborare pe scurt fara acte.
Ce as putea faca in acest caz?Sunt foarte speriat nu cunosc consecinntele,nu am avut vreodata tangente cu politia,in speta nici dosar penal.Ma pot astepta la o amneda?Se poate considera abuz daca nu se incadreaza fapta savarsita la exercitarea fara drept a unei profesii?,repet neinsusindu-mi titlu de medic,avocat etc..practic Agent dezinsectie nu consiger a fi profesie.Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc anticipat:">
În conformitate cu dispoziţiile art. 281 C. pen., exercitarea fără drept a unei profesii sau a oricărei alte activităţi pentru care legea cere autorizaţie, ori exercitarea acestora în alte condiţii decât cele legale, constituie infracţiunea de exercitare fără drept a unei profesii, numai dacă legea specială prevede că săvârşirea unor astfel de fapte se sancţionează potrivit legii penale.

Sanctiunea prevazuta de lege este inchisoare de la o luna la 1 an sau amenda.

Exista cursuri specializate pentru Agent dezinfecţie, deratizare, dezinsecţie - cod COR 514901- , incercati sa faceti un astfel de curs ...

Dati-ne detalii despre ce fapte ati savarsit si daca aveati calificarea necesara exercitarii acelei functii ....
Efectuam dezinsectia la o persoana fizica,cand altcineva a facut plangere ca se afla o persona dubioasa pe casa scarii.Calificare pentru e efectua dezinsectie am decat practica,adica am lucrat la diferite societati cu acest profil insa fara acte.La ce ma pot astepta,nu am periclitat viata bunastarea absolut nimic de genu asta,nici nu am vreao plangere in acest sens.Politistii imi spuneau ca le pare rau dar nu au ce sa faca..tot pasadu-mi cazu la unu la altu.Sunt foarte ingijorat..Ce solutie as avea? daca nu am antecedente penale pot sa fiu arestat si incarcerat?totusi agent dezinsectie nu este o profesie ca medic avocat etc,,,:(
exista posibilitatea sa primiti o solutie de neincepere a urmaririi penale. Luati legatura cu un aparator, care sa va asiste in timpul cercetarilor penale.
Cu privire la pedeapsa, chiar in cazul in care veti fi trimis in judecata, nu se pune problema sa executati vreo pedeapsa privativa de libertate daca nu aveti antecedente penale.
Va multumesc din suflet...domnu politist care mi-a adus la cunostinta faptu ca sunt cercetat nu a dorit sa imi dea nici o explicatie,mi-a spus ca pana nu vorbeste cu procurorul nu poate sa imi spuna daca "ma baga la zdup sa nu"(astea fiind cu vintele lui).Sa inteleg ca acum nu s-a inceput cercetarea penala?
Se poate sa solicit avocatul din oficiu? sau asta numai in cazul in care voi fi trimis in judecata?Daca pot sa il solicit si pe timpul cercetarilor cum pot lua legatura cu el?