Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie proprietari

Buna seara,

1. As dori sa stiu daca contractul de comodat (intre proprietar imobil si o societate) trebuie aprobat si de presedintele asociatiei de locatari. Mi s-a spus ca nu. Astfel societatile care inchiriaza nu raspund de neplata intretinerii. In 2008 acest lucru exista, caci eu am avut un contract de comodat aprobat de asociatia de proprietari; s-a schimbat legea ?

2. Cand tabelele afisate cu plata intretinerii contin greseli de adunare pe orizontala sau verticala, ce se poate face ? Mai ales cand mi se raspunde ca nu asta conteaza, ci faptul ca bilantul este corect. Am dreptul sa verific si sa atentionez ? Nu este prima data. Asta am facut si a iesit scandal, cum ca ii acuz pe toti de "furt". Aceste tabele sunt intocmite de un administrator de 83 de ani.

3) Locuind la ultimul etaj, iarna am mereu probleme cu caldura, care nu ajunge pana la noi. Decat daca fac scandal. Ba ca nu se da temperatura normala (din economie), ba ca pompa nu este cea care isi "face datoria". Pot cere diminuarea platei caldurii ? Cei de la etajele inferioare zic ca mor de cald, iar noi de sus nu prea.

4) Care este procentul legal de calcul al Fondul de reparatii din valoarea intretinerii ? Acest fond este mereu folosit pentru plata intretinirii apart. unor persoane care nu platesc de 5 ani de zile. Executorul judecatoresc nu ne garanteaza ca va castiga actiunea de recuperare a banilor prin vanzarea apartamentelor, dar trebuie sa-i platim 25% din valoarea datoriilor chiar daca pierdem. Adica vor face tot posibilul sa nu castigam procesul ? Credeam ca rolul lor este de a ajuta asociatia de proprietari sa recupereze banii. Unde ne putem adresa pentru a gasi un executor judecatoresc corect. In curand vom avea decizia tribunalului privind neplata intretinerii de aproape 5 ani.
Multumesc
daca evidentiati posibile erori in listele de intretinere,in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 si Art 12 A c si d din HG nr 1588/2007 aveti dreptul legal a contesta la presedintele de asociatie ,in termen de 10 zile de la afisarea listei lunare de plata valoarea cotei de contributie impusa;presedintele detine obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Problemele legalte de buna functionare a instalatiilor implica responsabilitatea presedintelui de asociatie
Sesizati oficial sl,staruiti in solutionarea si remedirea disfunctionalitatilor care va creaza disconfort termic
Fondul de reparatii in temeiul disp art 24 (5) din HG nr 1588/2007
Asociatia de proprietari va constitui un fond pentru repararea partilor de constructii/instalatii aflate in proprietate comuna,fond cu perioada de folosinta limitata,care va fi depus in contul asociatiei de proprietari si nu va putea fi folosit decat cu acordul adunarii generale a asociatiei de proprietari,in conformitate cu bugetul de venituri si cheltuieli

Atentionarea executorului este intemeiata si atesta profesionalism pentru ca in multe cazuri debitorii apeleaza la varii tertipuri pentru a invoca fictiv starea de insolvabilitate
Greu credibil ca instanta de judecata sa dispuna hotarare de obligare la plata suma restanta mai veche de 3 ani - care se afla sub incidenta decretului lege nr 167/1958
Executorul judecatoresc in limitele de comtenta desfasoara etapele si procedura legala de executare silita a debitorului,insa nu poate garanta buna credinta a acestuia pentru executarea hotararii instantei
Exista numeroase titluri executorii incuviintate de instanta,care au parcurs procedura legala de executare ,dar care datorita a " n" factori independenti de vointa executorului judecatoresc ,nu ajung sa fie materializate
Cer scuze moderatorilor pentru raspuns consecutiv
@cristel52
Fata de rectificarea de la pct 4 precizata printr-un nou topic in alta sectiune
Art 24 din HG nr 1588/2007 In scopul asigurarii fondurilor necesare pentru plati curente,asociatia de proprietari stabileste cuantumul si cota de participatie a proprietarilor la constituirea fondului de rulment.De regula fondul de rulment se dimensioneaza astfel incat sa poata acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni calendaristice
In schimb este obligat proprietarul spatiului pe care l-a inchiriat in baza unui contract de comodat sa suporte cheltuielile de intretinere fata de asociatia de proprietari! Acesta nu este exonerat in niciun fel de aceasta obligatie si, mai cu seama, daca a fost schimbata destinatia acelei locatii (din locuinta in altceva!).