Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Linie credit transformata in credit cu rata lunara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Linie credit transformata in credit cu rata lunara

Buna ziua,

Am avut o linie de credit care se va transforma in credit cu rate lunare pe o durata de 48 luni ? Care este inregistrarea contabila in ce cont trece din 5191 si care ar fi inregistrarea lunara a ratei?
Nu am mai avut situtie ca linia de credit sa devina credit cu rata si nu stiu exact ce presupune ?
Acum se tine cont de ea si la grad de indatorare, daca ea in octombrie devine credit lunar de cand intra la culcul gradului de indatorare?
Probabil ca "transformarea" se petrece prin rambursarea liniei si contractarea unui credit pe 48 luni.

Rambursarea liniei 5191 = 5121.

Acordarea creditului 5121 = 1621 Credite bancare pe termen lung

Cod fiscal:

ART. 23 Cheltuieli cu dobânzile şi diferenţe de curs valutar

(4) Dobânzile şi pierderile din diferenţe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obţinute direct sau indirect de la bănci internaţionale de dezvoltare şi organizaţii similare, menţionate în norme, şi cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obţinute de la instituţiile de credit române sau străine, instituţiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum şi cele obţinute în baza obligaţiunilor admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului articol.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Linia de credit nu a fost aprobata ca prelungire de banca ci reesalonata in credit cu rate lunare. Ea nu este inchisa efectiv de client nu stiam exact cu sa inregistrez, inca nu am contractul sa vad exact cum este trecuta.

Multumesc
Lizuca12 a scris:

Linia de credit nu a fost aprobata ca prelungire de banca ci reesalonata in credit cu rate lunare. Ea nu este inchisa efectiv de client nu stiam exact cu sa inregistrez, inca nu am contractul sa vad exact cum este trecuta.

Multumesc

Verificati in extrasul de banca cum apare operatiunea. Poate apare ca o rambursare a liniei si o acordare a creditului.
In extrasul de banca imi apare suma linie de credit cu plus adica aveam extars cu -150000 si in octombrie imi scrie rescadanetare credit 150000 cu plus?
Creditul devine defapt credit pe 48 luni la care am scadentar , am principa 150000 si dobanda 35583,34 este corect daca inregistrez
5191=581 150000
581=1621 150000
si ar trebuie sa fac pentru dobada
471 = 1682 35583,34
apoi in lua cand se platetse rata
1621=5121
1682=5121
666=471

Multumesc frumos
Lizuca12 a scris:

In extrasul de banca imi apare suma linie de credit cu plus adica aveam extars cu -150000 si in octombrie imi scrie rescadanetare credit 150000 cu plus?
Creditul devine defapt credit pe 48 luni la care am scadentar , am principa 150000 si dobanda 35583,34 este corect daca inregistrez
5191=581 150000
581=1621 150000
si ar trebuie sa fac pentru dobada
471 = 1682 35583,34
apoi in lua cand se platetse rata
1621=5121
1682=5121
666=471

Multumesc frumos

Dobanda se inregistreaza (in rest e ok):

666 = 1682

Si plata 1682 = 5121

Potrivit ordin 3055/2009, in cont 471 se inregistreaza:

207 - (1) Cheltuielile efectuate şi veniturile realizate în exerciţiul financiar curent, dar care privesc exerciţiile financiare următoare, se înregistrează distinct în contabilitate, la cheltuieli în avans sau venituri în avans, după caz.
(2) În aceste conturi se înregistrează, în principal, următoarele cheltuieli şi venituri: chirii, abonamente, asigurări şi alte cheltuieli efectuate anticipat, respectiv veniturile din chirii, abonamente şi alte venituri aferente perioadelor sau exerciţiilor următoare.
(3) În contul 471 "Cheltuieli în avans" se înregistrează, de asemenea, achiziţiile de certificate de emisii de gaze cu efect de seră, efectuate în cursul perioadei curente, dar care sunt aferente unei perioade ulterioare, urmând a se recunoaşte drept cheltuieli ale perioadelor viitoare în care urmează a se utiliza.

Nu s-au efectuat chelt cu dobanzile in anul curent pt a fi reflectate in cont 471.
Ioan Petru Butariu, Contabil