Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna si desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna si desfacere contract de munca

Buna ziua.
Incazul in care un salariat este anjajat din 11 mai 2011 si incepand cu data de 16 nov 2011 i s-a desfacut contr de munca la cererea acestuia, cum se procedeaza cu concediul de odihna?
are dreptul la concediu de odihna?
daca, da, cum procedez?
multumesc
Concediul de odihna la care ar fi avut dreptul ii va fi platit.
Solicitati in scris, in baza art. 146 alin.4 din codul muncii, plata concediului de odihna neefectuat.
Art. 146
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
ramona chisalita a scris:

Buna ziua.
Incazul in care un salariat este anjajat din 11 mai 2011 si incepand cu data de 16 nov 2011 i s-a desfacut contr de munca la cererea acestuia, cum se procedeaza cu concediul de odihna?
are dreptul la concediu de odihna?
daca, da, cum procedez?
multumesc

Are dreptul la plata indemnizatiei de co neefectuat aferent perioadei efectiv lucrate. Astfel,Ii veti calcula si plati concediul de odihna pentru perioada 11mai-16nov,in functie de nr. total de zile lucratoare de co /an pe care le are consemnate in contractul individual de munca.(nr. zile co din cim/12x6luni)
Buna ziua.Referitor la concediu de odihna, am vazut mai sus ca se pot compensa in bani zilele de CO numai in cazul incetarii CIM.intrebarea mea este: daca nu am beneficiat de tot concediul in anul respectiv ce se intampla? Am pierdut pur si simplu acele zile de concediu?
ch_mi a scris:

Buna ziua.Referitor la concediu de odihna, am vazut mai sus ca se pot compensa in bani zilele de CO numai in cazul incetarii CIM.intrebarea mea este: daca nu am beneficiat de tot concediul in anul respectiv ce se intampla? Am pierdut pur si simplu acele zile de concediu?

CU SCUZELE DE RIGOARE REIAU

Depinde de cauza care v-a impiedicat sa efectuati CO. Daca l-ati solicitat si nu vi s-a acordat? Dar poate ca lecturarea art 146 din Codul Muncii va va lamuri "

Art. 146. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
monicalirca, utilizator
ch_mi a scris:

Buna ziua.Referitor la concediu de odihna, am vazut mai sus ca se pot compensa in bani zilele de CO numai in cazul incetarii CIM.intrebarea mea este: daca nu am beneficiat de tot concediul in anul respectiv ce se intampla? Am pierdut pur si simplu acele zile de concediu?

Zilele de CO neefectuate intr-un an se pot lua până la sfârşitul anului următor. Asadar, nu le-ati pierdut.