avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna si desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna si desfacere contract de munca

Buna ziua.
Incazul in care un salariat este anjajat din 11 mai 2011 si incepand cu data de 16 nov 2011 i s-a desfacut contr de munca la cererea acestuia, cum se procedeaza cu concediul de odihna?
are dreptul la concediu de odihna?
daca, da, cum procedez?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:27, 19 Noiembrie 2011
Concediul de odihna la care ar fi avut dreptul ii va fi platit.
Solicitati in scris, in baza art. 146 alin.4 din codul muncii, plata concediului de odihna neefectuat.
Art. 146
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
ramona chisalita a scris:

Buna ziua.
Incazul in care un salariat este anjajat din 11 mai 2011 si incepand cu data de 16 nov 2011 i s-a desfacut contr de munca la cererea acestuia, cum se procedeaza cu concediul de odihna?
are dreptul la concediu de odihna?
daca, da, cum procedez?
multumesc



Are dreptul la plata indemnizatiei de co neefectuat aferent perioadei efectiv lucrate. Astfel,Ii veti calcula si plati concediul de odihna pentru perioada 11mai-16nov,in functie de nr. total de zile lucratoare de co /an pe care le are consemnate in contractul individual de munca.(nr. zile co din cim/12x6luni)
Buna ziua.Referitor la concediu de odihna, am vazut mai sus ca se pot compensa in bani zilele de CO numai in cazul incetarii CIM.intrebarea mea este: daca nu am beneficiat de tot concediul in anul respectiv ce se intampla? Am pierdut pur si simplu acele zile de concediu?
ch_mi a scris:

Buna ziua.Referitor la concediu de odihna, am vazut mai sus ca se pot compensa in bani zilele de CO numai in cazul incetarii CIM.intrebarea mea este: daca nu am beneficiat de tot concediul in anul respectiv ce se intampla? Am pierdut pur si simplu acele zile de concediu?


CU SCUZELE DE RIGOARE REIAU

Depinde de cauza care v-a impiedicat sa efectuati CO. Daca l-ati solicitat si nu vi s-a acordat? Dar poate ca lecturarea art 146 din Codul Muncii va va lamuri "

Art. 146. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Ultima modificare: Vineri, 18 Noiembrie 2011
monicalirca, utilizator
ch_mi a scris:

Buna ziua.Referitor la concediu de odihna, am vazut mai sus ca se pot compensa in bani zilele de CO numai in cazul incetarii CIM.intrebarea mea este: daca nu am beneficiat de tot concediul in anul respectiv ce se intampla? Am pierdut pur si simplu acele zile de concediu?


Zilele de CO neefectuate intr-un an se pot lua până la sfârşitul anului următor. Asadar, nu le-ati pierdut.

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna plata ContSters235906 ContSters235906 Buna seara, Imi puteti spune va rog daca zilele de concediu se reporteaza?! In cazul demisiei si a respectarii zilelor prevazute in contractul ... (vezi toată discuția)
Acordare concediu odihna olguta79 olguta79 O firma este obligata sa acorde concediu de odihna unui salariat care a fost angajat in perioada mai 2012-noiembrie 2012 , tinand cont ca desfacerea ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat in 2012 si 2013 VIOPAUN VIOPAUN Buna ziua, Va rog frumos sa imi spuneti daca societatea la care lucrez a fost in insolventa si incepand cu 15.01.2014 am primit preaviz de 20 de ... (vezi toată discuția)