Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna plata

Buna seara,

Imi puteti spune va rog daca zilele de concediu se reporteaza?!
In cazul demisiei si a respectarii zilelor prevazute in contractul individual de munca,iti sunt platite zilele de concediu?
Multumesc frumos
Concediul de odihna neefectuat se plateste numai la incetarea CIM, numarul de zile de compensat se calculeaza proportional cu perioada din an lucrata.
Se poate efectua CO restant si in anul urmator, dar Codul muncii obliga angajatorul sa acorde concediile de odihna in fiecare an.

Codul muncii:
ART. 146
(1) Concediul de odihnã se efectueazã în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul urmãtor este permisã numai în cazurile expres prevãzute de lege sau în cazurile prevãzute în contractul colectiv de muncã aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sã acorde concediu, pânã la sfârşitul anului urmãtor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnã la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnã neefectuat este permisã numai în cazul încetãrii contractului individual de muncã.
CO neefectuat intr-un an calendaristic se pot lua in anul urmator .. in acest sens, se exprima art.146 alin.2 si 3 din Codul Muncii ...

Compensarea în bani a concediului de odihnă este posibilă numai în cazul încetării contractului individual de muncă. Astfel, daca la data incetarii raportului de munca exista zile de CO neefectuate, atunci acestea se vor compensa in bani.