avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident auto,ce urmeaza?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident auto,ce urmeaza?

În urma cu 7 luni am avut un accident auto,circulam pe un drum prioritar(fara nici o restrictie),din partea dreapta a intrat un autoturism in mine,desi avea cedeaza trecerea.Eu am avut alcoolemie 0,26,celalat 0,0.Din primele cercetari ale politiei eu am fost gasit vinovat(sîgur pt alcool la volan).Accidentul s-a soldat cu vatamarea corporala a celor 2 pasageri din celalat auto.Am fost incadrat la art 184 c.p alin 1 si 3(intrucat victimile au depus plangere civila).A urmat expertiza auto,s-au pus 7 intrebari de la politia cercetari penale(dinamica acc,cine putea sa prev acc,ce semne de circ nu au fost resp,unde s-a produs acc,etc),iar expertul desemnat de politie m-a gasit nevinovat suta la suta de producerea accidentului.Ieri am fost chemat la pol cercetari penale unde am primit o copie a exp auto.Acum ce va mai urma?,ce se va intampla mai departe cu dosarul,cu permisul?cat va mai dura acest proces?,are loc alcoolul la volan cu dinamica accidentului?,va multumesc si vreau cat mai multe raspunsuri,
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 22:36, 17 Noiembrie 2011
Alcoolemia a fost in aerul expirat sau in sange? Oricum, nu este infractiune ci contraventie. Daca nu se mai face o alta expertiza se va propune o solutie de neurmarire. Dosarul se inainteaza la procuror pentru confirmarea propunerii. Daca confirma si scapati de dosarul penal, politia rutiera va sanctioneaza contraventional si va suspenda dreptul de a conduce.
adrianag10 a scris:

are loc alcoolul la volan cu dinamica accidentului?


Una dintre consecintele consumului de alcool ,conduce la modificarea semnificativa a timpilor de reactie nervoasa,care are o importanta majora in reactia soferului fata de situatiile cu care se poate confrunta in trafic
Aceiasi situatie de trafic pentru un sofer 0 alcool se solutioneaza printr-o reactie si cu o anume manevra
Aceiasi situatie de trafic cu sofer care a consumat alcool, conduce la modificarea timpilor de reactie si manevre diferite, care de regula se soldeaza cu evenimente rutiere
Nimeni nu poate sa va mentioneze cu precizie cat va mai dura procesul,in situatia in care exista 2 victime care s-au constituit parti civile,situatia este delicata si necesita din partea dvs o abordare responsabila
In astfel de situatii ,daca nu stapaniti procedura ,pentru analiza documentelor existente la dosar si interpretarea acestora in favoarea dvs,este de preferat apelarea la persoana specializata
Ati avut sigur un avocat, de ce nu il intrebati pe el? Sa-si duca misiunea pana la capat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier mikiduta7 mikiduta7 Buna ziua .In data de 25.03.2012 am avut un accident rutier din care a rezultat o persoana in varsta de sex feminin , cu vatamare corporala(mana in ghips) ... (vezi toată discuția)
Un motociclist a intrat in mine ApostolideT ApostolideT In data de 10.07.2011 am avut un accident cu masina in jurul orei 12.05 . Accidentul s-a desfasurat astfel : 1. ma aflam intr-o parcare situata pe ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat in vederea anularii pt 0,60 mg alcool pur in aerul expirat dani gabrian dani gabrian Buna ziua, Va rog sa-mi dati niste sfaturi cu privire la urmatoarea problema: -am fost oprit in trafic, noaptea la 02;00, am suflat in etilotest si mi-a ... (vezi toată discuția)