Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calcul indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calcul indemnizatie concediu medical

Pentru un salariat care a fost in concediu fara plata 6 luni consecutive iar in a 7-a aduce un concediu medical, cum se poate constitui baza de calcul ?
Reguli generale prevazute de O.U.G. nr. 158/2005
-Baza de calcul este utila pentru stabilirea mediei zilnice a indemnizatiei si se constituie prin raportarea veniturilor la care s-a calculat fd.conc.indemniz. la ultimele 6 luni anterioare lunii de acordare a concediului
-daca salariatul nu a obtinut venituri in toate cele 6 luni, baza de calcul alcatuita in cazul bolilor obisnuite se poate restrânge la lunile efective de venit realizat, dar nu mai putin de o luna pentru care s-a calculat CCIASS;
Atentie
-Daca salariatul are stagiu de cotizare de o luna realizat, dar acesta nu se regaseste in cele 6 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical, nu se poate constitui baza de calcul
- conditii speciale de stagiu, dar si de calcul sunt reglementate in cazul incapacitatii temporare de munca in urma unei urgente medico-chirurgicale, tuberculozei, SIDA, cancerului sau bolii infecto-contagioase din grupa A.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Cu placere