Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incalcarea prevederilor legale referitoare la ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incalcarea prevederilor legale referitoare la interdictii stabilite prin lege pentru functionarii publici

As dori sa aflu cat mai multe pareri despre urmatoarea speta:
Functionar public numit in functie de conducere la o institutie publica (unic candidat in mod evident, pentru ca pe liste de partid nu poate fi decat unul singur), la intrebarea reporterului referitoare la apartenenta sa politica acesta raspunde ca nu are, insa afirma ca are "afinitate" fata de un anume partid (aflat evident la putere), partid despre care afirma in continuare ca este singurul partid care face politica de dreapta in Romania. Si acum intrebarea: poate fi incadrata atitudinea functionarului, ca fiind o incalcare a prevederilor legale referitoare la interdictii stabilite prin lege pentru functionarii publici ?
nu, in schimb , poate, si este o incalcare a normelor de conduita profesionala, stabilite prin legea nr. 7/2004.
fapta se numeste abatere disciplinara, si se sanctioneaza potrivit legii nr. 188/1999. :)
Daca ar fi afirmat ca nu tine cu partidul de la putere atunci sigur ar fi fost sanctionat. Pe principiul libertatii gandirii si al exprimarii functionarul si-a facut cunoscuta opinia sa.Cu aprobarea cui a dat informatii reporterului, a primarului?
Art. 77 din Legea 188/1999. - (1) Incalcarea cu vinovatie de catre functionarii publici a indatoririlor corespunzatoare functiei publice pe care o detin si a normelor de conduita profesionala si civica prevazute de lege constituie abatere disciplinara si atrage raspunderea disciplinara a acestora.
(2) Constituie abateri disciplinare urmatoarele fapte:
a) intarzierea sistematica in efectuarea lucrarilor;
b) neglijenta repetata in rezolvarea lucrarilor;
c) absente nemotivate de la serviciu;
d) nerespectarea in mod repetat a programului de lucru;
e) interventiile sau staruintele pentru solutionarea unor cereri in afara cadrului legal;
f) nerespectarea secretului profesional sau a confidentialitatii lucrarilor cu acest caracter;
g) manifestari care aduc atingere prestigiului autoritatii sau institutiei publice in care isi desfasoara activitatea;
h) desfasurarea in timpul programului de lucru a unor activitati cu caracter politic;
i) refuzul de a indeplini atributiile de serviciu;
j) incalcarea prevederilor legale referitoare la indatoriri, incompatibilitati, conflicte de interese si interdictii stabilite prin lege pentru functionarii publici;
k) alte fapte prevazute ca abateri disciplinare in actele normative din domeniul functiei publice si functionarilor publici.
Nu stiu daca se poate incadra:-/

daca veti studia legea nr.7/2004, veti vedea ca se incadreaza in prevederile art.77 alin. 2 lit. k)
ok
Sa incadrezi ce?
O parere?
Si dumneavoastra presupun ca aveti astfel de pareri.