avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... amenda contarventionala I.T.M
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

amenda contarventionala I.T.M

Buna. Am si eu o curiozitate. Inspectoratul teritorial de munca a efectuat un control la o intreprindere individuala. unul dintre muncitori nu a avut contract de munca pentru ca era in perioada de proba. s-a intocmit procesul verbal de contraventie , insa acesta era semnat de catre tatal titularului intreprinderii individuale.In aceste conditii, este sau nu anulabil / nul procesul verbal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:09, 18 Noiembrie 2011
Ar putea fi anulabil,pe de o parte,dar ar putea fi aplicabila o sanctiune-chiar penala-si celui care a semnat,fara a avea acest drept.
Ultima modificare: Joi, 17 Noiembrie 2011
andymaurul, utilizator
Trebuie sa aiba contract de munca chiar daca e in perioada de proba. Perioada de proba se poate intinde pana la 90 zile.
cafea1 a scris:

Buna. Am si eu o curiozitate. Inspectoratul teritorial de munca a efectuat un control la o intreprindere individuala. unul dintre muncitori nu a avut contract de munca pentru ca era in perioada de proba. s-a intocmit procesul verbal de contraventie , insa acesta era semnat de catre tatal titularului intreprinderii individuale.In aceste conditii, este sau nu anulabil / nul procesul verbal?


Nu scrie nicaieri ca daca este in perioada de proba nu trebuie sa aiba incheiat c.i.m. ... nu exista motiv de nulitate aceasta situatie, ca in locul titularului I.I. a semnat altcineva.

Art. 17 din OG nr.2/2001 dispune ca:
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procesul verbal TurcuOvi TurcuOvi In ce conditii se declara un proces verbal ca fiind nul? (vezi toată discuția)
Este nul pv lipsind cnp? primaria a aplicat amenda pt constructie ... aidu aidu Este nul PV lipsind CNP? Primaria a aplicat amenda pt constructie fara autorizatie, insa a omis CNP contravenientului. Este automat sanctionat cu nulitatea? (vezi toată discuția)
Lipsa semnaturii agentului constatator de pe procesul verbal de contraventie tikva tikva In cazul cand lipseste semnatura agentului constatator de pe Procesul verbal de constatare a contraventiei conform art.17 din O.G. nr.2/2001 privind regimul ... (vezi toată discuția)