Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... amenda contarventionala I.T.M
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

amenda contarventionala I.T.M

Buna. Am si eu o curiozitate. Inspectoratul teritorial de munca a efectuat un control la o intreprindere individuala. unul dintre muncitori nu a avut contract de munca pentru ca era in perioada de proba. s-a intocmit procesul verbal de contraventie , insa acesta era semnat de catre tatal titularului intreprinderii individuale.In aceste conditii, este sau nu anulabil / nul procesul verbal?
Ar putea fi anulabil,pe de o parte,dar ar putea fi aplicabila o sanctiune-chiar penala-si celui care a semnat,fara a avea acest drept.
andymaurul, utilizator
Trebuie sa aiba contract de munca chiar daca e in perioada de proba. Perioada de proba se poate intinde pana la 90 zile.
cafea1 a scris:

Buna. Am si eu o curiozitate. Inspectoratul teritorial de munca a efectuat un control la o intreprindere individuala. unul dintre muncitori nu a avut contract de munca pentru ca era in perioada de proba. s-a intocmit procesul verbal de contraventie , insa acesta era semnat de catre tatal titularului intreprinderii individuale.In aceste conditii, este sau nu anulabil / nul procesul verbal?

Nu scrie nicaieri ca daca este in perioada de proba nu trebuie sa aiba incheiat c.i.m. ... nu exista motiv de nulitate aceasta situatie, ca in locul titularului I.I. a semnat altcineva.

Art. 17 din OG nr.2/2001 dispune ca:
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.