Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procesul verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procesul verbal

In ce conditii se declara un proces verbal ca fiind nul?
in conditiile in care prezumtia de legalitate de care se bucura acel proces verbal de contraventie este rasturnata cu probe de contestator
OG 2/2001 din 12 iulie 2001 privind regimul juridic al contravenţiilor actualizata la, art. 17 prevede ca :
"Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu."