Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insulta si calomnia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insulta si calomnia

Intr-o publicatie a aparut un articol defaimator la adresa mea in care am fost calificat hitlerist.
Vreau sa-l dau in judecata pe cel care a facut aceasta afirmatie , dar am gasit mai multe variante de CP si nu mai inteleg daca azi mai sunt pedepsite insulta si calomnia.
Insulta si calomnia nu mai sunt prevazute in cod ca infractiuni. Desi, potrivit deciziei Curtii Constitutionale, ele ar fi trebuit sa fie reincriminate in cod, acest lucru nu s-a intamplat pana la acest moment.
avocat_eva_carbunaru a scris:

Insulta si calomnia nu mai sunt prevazute in cod ca infractiuni. Desi, potrivit deciziei Curtii Constitutionale, ele ar fi trebuit sa fie reincriminate in cod, acest lucru nu s-a intamplat pana la acest moment.

Beneficiez de serviciile unui program de legislatie si atunci cand ii solicit CP la data de 01.10.2008 imi da o varianta doar cu calomnia ( art. 225 ). Nu stiu daca e in vigoare sau nu?
Cum pot sa cer pedepsirea persoanei care m-a defaimat public?
Capitolul IV

Infractiuni contra demnitatii

Art. 205. – Insulta - Abrogat

Art. 206. – Calomnia - Abrogat

Art. 207. - Proba veritatii - Abrogat

Da corect! Dar actul normativ care a abrogat aceste art a fost declarat neconstitutional. Nu se revine la art in cauza?
S-a revenit.