Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nerespectarea fisei postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nerespectarea fisei postului

Buna seara, doresc sa intreb ceva in legatura cu fisa postului a sotului meu.In luna august si septembrie a fost in concediu medical,la data de 1.10.2011 a revenit la munca,data de la care nu isi mai poate exercita atributiile scrise in fisa postului din motive necunoscute lui si salariul fiindu-i si el diminuat considerabil.Mai exact el este angajat la o firma de curierat unde facea distributie si incasari rambursuri,acum de cca o luna jumate doar sta in dreapta soferului si nu are nici o responsabilitate.Este posibil ca din motive de conflict avute cu patronul sa fie restrictionat (fara a i se aduce in scris vreun motiv intemeiat)de la a exercita meseria pentru care a fost angajat acum 4 ani? vreau sa mai adaug ca sotul meu a intrat cu patronul intr-un conflict si sa ajuns pana si la un control amanuntit din partea ITM-ului
Mai concret ce doriti sa vi se explice, intrucat in practica prin nerespectarea fisei postului se intelege sarcini in plus nu in minus .
Nerespectarea fisei postului constituie abatere disciplinara care da dreptul angajatorului sa dispuna, in conditiile legii, sanctionarea disciplinara a salariatului respectiv.
buna seara,sotul meu nu isi mai poate respecta fisa postului nu ca nu vrea sa si-o respecte,patronul nui mai da voie,mai mult i-a scazut salariul nejustificat fara a i se aduce la cunostinta in scris sau verbal
Cred ca mai inainte de a actiona cumva,trebuie de inaintat un memoriu scris angajatorului prin care sotul sa ceara sa i se justifice motivatia pentru care nu i se permite sa-si indeplineasca atributiile din fisa de post si a scaderii salariului.
Memoriul sa-l inregistreze la secretariatul sau registratura firmei si sa-si pastreze nr. de inregistrare primit .Vor fi obligati sa dea un raspuns.In functie de acest raspuns se poate trage o concluzie si se pot stabili niste directii de actiune.
V-as fi recomandat sa va adresati cu o sesizare direct ITM ului,dar vorbiti despre un control de la ITM,in urma unui conflict,nu stiu daca are sau nu legatura cu problema prezentata acum.
Nu va recomand sa sezizati ITM - ul pentru ca sotul va avea ulterior probleme mai mari