Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Promovarea personalului contractual.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Promovarea personalului contractual.

Buna seara,
am o mare dilema referitoare la muncitorii necalificati incadrati la societati bugetare.
am incercat conform ultimului ordin de promovare a personalului contractual sa promovam si muncitorii necalificati in muncitori calificati IV.Mentionez ca sunt incadrari de cel putin 5 ani.Raspunsul a fost ca nu pot fi promovati, am intrebat " atunci ce se poate face pt ei sa nu ramana o vesnicie la nivelul de necalificat " si mi s-a raspuns " nu stiu".Va intreb pe dvs. poate aveti un raspuns care sa ma lamureasca: muncitorii necalificati nu vor deveni niciodata calificati, chiar daca in urma absolvirii unor scoli(complementare) sau licee au si ei niste califocari?
Va multumesc, poate aveti si un act normativ.

Muncitor necalificat IV banuiesc ca se refera la cei ce presteaza lucrari deosebit de grele. Cati presteaza asemenea lucrari si cate posturi sunt pentru astfel de lucrari? Daca au deja calificari si nu sunt posturi nu se poate face momentan nimic.
Solutia este sa dobandeasca o calificare si apoi sa caute un post vacant (la stat sau la privat) conform calificarii obtinute.
23ami a scris:

Buna seara,
am o mare dilema referitoare la muncitorii necalificati incadrati la societati bugetare.
am incercat conform ultimului ordin de promovare a personalului contractual sa promovam si muncitorii necalificati in muncitori calificati IV.Mentionez ca sunt incadrari de cel putin 5 ani.Raspunsul a fost ca nu pot fi promovati, am intrebat " atunci ce se poate face pt ei sa nu ramana o vesnicie la nivelul de necalificat " si mi s-a raspuns " nu stiu".Va intreb pe dvs. poate aveti un raspuns care sa ma lamureasca: muncitorii necalificati nu vor deveni niciodata calificati, chiar daca in urma absolvirii unor scoli(complementare) sau licee au si ei niste califocari?
Va multumesc, poate aveti si un act normativ.

Puteti oferi date mai concrete,in sensul :
- de calificarea muncitorului respectiv in conformitate cu ITCul(indicatori tarifari de calificare) este nevoie in institutie,adica in statul de functii se mai regasesc muncitori cu aceeasi calificare?De ex. muncitorul care in prezent este incadrat necalificat ,s-a calificat in meseria de zugrav,dar de zugrav unitatea nu are nevoie si atunci normal ca respectivul nu va fi promovat muncitor IV zugrav
-are respectivul muncitor necalificat obtinuta prin calificare categoria de calificare I necesara pt. promovarea in muncitor IV?
-in ce domeniu bugetar activati?

@pneagu,

"Muncitor necalificat IV banuiesc ca se refera la cei ce presteaza lucrari deosebit de grele."

Dimpotriva,muncitorul IV este treapta imediata muncitorului necalificat,care necesita doar calificare gradulI. Muncitorii despre care vorbiti sunt muncitorii I,care au nevoie de minim 9 ani in meserie si de categoria de calificare V sau chiar VI.
Singura solutie este sa dobandeasca o calificare si sa fie incadrati conform acestei calificari prin concurs/examen (cand s-o putea), nu se poate promova din muncitor necalificat in muncitor calificat.
Utilizatorul vorbeste despre o calificare obtinuta ulterior,totul este ca de acea calificare sa fie nevoie in unitate,sa fie posibil sa ai in schema un muncitor de o anumita calificare,nu vei angaja un muncitor calificat forjor intr-o primarie de ex.Daca calificarea respectiva este posibil de utilizat in unitate,si daca muncitorul indeplineste conditia de calificare,vechime,promovarea se poate face.
ContSters136493, utilizator
Va multumesc pentru raspunsurile dvs.
Persoana in cauza are o scoala complementara in urma careia este calificata in croitorie.In scoala avem post vacant de lenjereasa ( necesar pentru internatele elevilor), vechime are, postul este, calificarea este, dar nu se poate.
Multumesc inca o data.