Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil retroactiva
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil retroactiva

"Conform formei initiale a OUG nr. 148/2005, concediul si indemnizatia lunara erau acordate doar pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primii 3 copii. Ulterior, prin Legea nr. 239/2009, in vigoare de la 18 iunie 2009, pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere, cuantumul indemnizatiei s-a majorat cu 600 de lei."

buna seara,
nu inteleg un lucru: aceasta indemnizatie se acorda numai pentru copii nascuti dupa 01.01.2006? :">
intreb pentru ca la acea data nepoteii mei gemeni aveau 3 luni si dupa umila mea parere ar fi trebuit si lor sa li se acorde acest drept .
multumesc anticipat

Da, deoarece OUG nr.148 din 3 noiembrie 2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului a intrat in vigoare la data de 01.01.2006 ... actul normativ se aplica numai situatiilor aparute ulterior datei intrarii lui in vigoare.