Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere gemeni

Am o prietena care are gemeni de aproape 2 ani,in octombrie vor implini aceasta varsta.Ea a auzit k s-a dat sau k s-ar da o lege in care ambii copii vor primi acea indemnizatie de crestere,chiar si retroactiv.Intrebarea mea este:s-a aprobat aceasta lege?Si daca da,de cand se vor acorda retroactiv acei bani ?Va multumesc!
Da, legea s-a aprobat:
Legea nr. 239/2009 pentru modificarea art. 2 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 403, din 15 iunie 2009.
Prin aceasta lege se modifica art.2 din OUG nr.148/2005, dupa cum urmeaza:
„Art. 2. — Cuantumul indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1) se majoreaza cu 600 lei pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere.”

Urmeaza sa fie publicate Normele metodologice de aplicare.
Vedeti mai multe detalii si aici: www.avocatnet.ro/content/tag...