Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum se calculeaza pensie de intretinere minor la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum se calculeaza pensie de intretinere minor la venitul minim pe economie

Prin sentinta fostul sot a fost obligat la plata pensiei de intretinere in cuantum de 20%din venitul net realizat. Incepand cu anul 2009 acesta a incetat sa mai dea pensie de intretinere pe motiv ca nu mai are nici un venit. Am deschis un proces civil pt obligarea lui la restituirea restantelor. Eu nu stiu ce suma sa cer deoarece nu stiu cum se calculeaza aceasta suma raportata la venitul minim pe economie si anume:
pt. 2009 - venit minim 600ron
20% x 600ron =120 ron/luna x12 luni
sau 20%x461ron=92.2ron/luna x12luni
pt.2010- venit minim 600
20% x 600 ron =120 ron /luna x12 luni
sau 20% x 461ron=92.2ron/luna x12luni

pt.2011 - venit minim 670ron
20% x 670 ron =134 ron/luna x12 luni
sau 20% x 510ron=102ron/luna x12luni

deci pt.
2009 - 20% - 120 ron/luna
2010 - 20% - 120 ron/luna
2011 - 20% - 134 ron/luna

El sustine ca trebuie sa dea urmatoarele sume - deoarece a scazut taxe, impozite care ar trebui virate statului.

2009-- 20% ... 92.2 ron/luna
2010-- 20% ... 92.2 ron/luna
2011-- 20% ... 102 ron pe luna .....

Cum este corect sa calculez ca stiu ce suma sa cer?
kyrakyra_65, utilizator
2009:
25% x 461 LEI = 115,25 LEI
25% x 510 LEI = 127,5 LEI

Nivelul minim este de 25% din venitul minim net pe economie.
va multumesc pentru raspuns ! dar instanta a hotarat 20% din venitul net avand in vedere ca mai exista si alti copii.
1 - un copil de 16 ani - fiica mea - 20%
2 - un copil de 15 ani - in urma unul proces de paternitate - 16.5%
3 - un copil de 8 ani - din casatoria actuala
Cred ca procentul fiicei mele trebuie modificat la o valoare mai mica doar print-o cerere in instanta si doar de la data introducerii actiunii. Si instanta nu hotaraste intotdeauna procente egale pt copii.
Actiunea am deschis-o eu pentru stabilirea unei pensii de intretinere in suma fixa pentru a evita discutii pe viitor.Dar pt restanta cred ca suma se va calcula la procentul stabilit de instanta in 2001.Si procentul poate fi modificat doar daca fostul sot cere acest lucru si nu eu , si doar de la data la care va face acest lucru.
kyrakyra_65, utilizator
Si totusi cum este corect???? La ce suma de aplica procentul? eu am primit mai sus un raspuns total diferit adica procent din 510 ron pe 2011.

La aceeasi intrebare :

Intrebarea utilizatorului este cum se calculeaza pensia de intretinere cand pe sentinta scrie 16.5% din venitul fostului sot,el a fost in somaj si acum nu mai are servici deci se calculeaza la minimul pe tara 670 sau 600 si din aceasta suma se scade impozitele 28.72% si din ce ramane si apoi se aplica coeficientul de 16.5%.
Adica 670x28.72% = 192,670-192=478x16.5%= 79 lei plata pensiei
Sau pur si simplu se calculeaza 670x16.5%(procentul din sentinta) = 111 lei pensie.
Va rog mult sa-mi spuneti cat trebuie sa primeasca minorul daca tatal sau nu are servici.

Acest utilizator a primt urmatorul raspuns:

Avand in vedere ca la data stabilirii pensiei de intretinere, fostul dvs. avea venituri ,iar acum situatia s-a schimbat in sensul aratat, respectiv a intervenit o schimbare in ceea ce priveste mijloacele celui care presteaza intretinerea, este necesar sa formulati o noua actiune de stabilire pensie in functie de venitul minim pe economie.
Pensia se va stabili in suma fixa de 111 lei de la data introducerii actiunii.
Aceasta suma se va indexa de drept , trimestrial, in functie de rata inflatiei.
Deci
 670x16.5%(procentul din sentinta) = 111 lei pensie.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Si totusi cum este corect???? La ce suma de aplica procentul?
kyrakyra_65, utilizator
Procentul se aplica la ventiul net. Hotararea instantei referitoare la procent se aplica la veniturile obtinute, legea spune ca pensia de intretinere nu poate fi mai mica de 25% din venitul minim net.
Colega, unde zice legea asta? 25% e maximul.
Oricum, punctul meu de vedere e ca daca nu exista venit... trebuia actiune noua.
Dar, oricum, daca tot nu v-au trebuit acel bani la data cand ii datora domnul, luati valoarea cea mai mica daca va ajuta sa mentineti niste relatii decente cu domnul.
Daca nu, mergeti cu hotararea la un executor sau avocat si vedeti ce va spune concret.