avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum pot sa-mi platesc singura contributia de asigurari ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum pot sa-mi platesc singura contributia de asigurari sociale pentru a beneficia de pensie?

nu am lucrat niciodata....doresc sa stiu daca se poate sa imi platesc singura contributiile pentru a putea sa ies la pensie la 60 de ani.....la ce suma se ridica si daca se poate sa platesc aceasta suma in doar cateva transe...multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:24, 21 Noiembrie 2011
Dar salariatii nu sunt obligati tot la 30% din venituri pentru pensie?
1. Ba da, dar salariatul plateste 10,5% iar angajatorul 20,8%, in total 31,3%.
2. In cazul contractelor de asigurare sociala cu Casa de Pensii asiguratul plateste toata contributia de 31,3%.
Wow asta chiar ca nu stiam... poate ca si din cauza aceasta salariile tind sa fie cat mai mici ca sa nu plateasca mult intreprinderea cu acei 20 % nu ?B-)
Ultima modificare: Luni, 21 Noiembrie 2011
Iulian81, utilizator
1. Angajatorul contribuie impreuna cu salariatul la pensie, sanatate si somaj.
2. Da, este posibil ca salariile mici sa se datoreze si acestui aspect aratat de dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de asigurare sociala sas nico sas nico Buna sunt nico si as avea o intrebare si vas fi recunoscatoare daca mati ajuta. Eu de curand miam terminat scoala si nu imi gasesc nimic de lucru :(( as dori ... (vezi toată discuția)
Contributie pensie mihaela donea mihaela donea daca nu am venituri salariale pot sa imi platesc la pesii contributia pe o perioada de 3-4 ani, in asa fel incat sa imi pot acoperi cei 30 de ani minimi de ... (vezi toată discuția)
Vechime munca ContSters211210 ContSters211210 nu lucrez din 2009 si vreau sa imi mearga vechimea, cat trebuie sa platesc pe luna si unde pt a merge vechimea? se poate plati si din urma ? (vezi toată discuția)