Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum pot sa-mi platesc singura contributia de asigurari ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum pot sa-mi platesc singura contributia de asigurari sociale pentru a beneficia de pensie?

nu am lucrat niciodata....doresc sa stiu daca se poate sa imi platesc singura contributiile pentru a putea sa ies la pensie la 60 de ani.....la ce suma se ridica si daca se poate sa platesc aceasta suma in doar cateva transe...multumesc
Dar salariatii nu sunt obligati tot la 30% din venituri pentru pensie?
1. Ba da, dar salariatul plateste 10,5% iar angajatorul 20,8%, in total 31,3%.
2. In cazul contractelor de asigurare sociala cu Casa de Pensii asiguratul plateste toata contributia de 31,3%.
Wow asta chiar ca nu stiam... poate ca si din cauza aceasta salariile tind sa fie cat mai mici ca sa nu plateasca mult intreprinderea cu acei 20 % nu ?B-)
Iulian81, utilizator
1. Angajatorul contribuie impreuna cu salariatul la pensie, sanatate si somaj.
2. Da, este posibil ca salariile mici sa se datoreze si acestui aspect aratat de dvs.