avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ÎNVÃÞÃMÃNT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ÎNVÃÞÃMÃNT

buna ziua va rog sa ma ajutati m-am inscris la gradul didactic 2 am sustinut toate inspecţiile şi ar trebui să susţin examenul în vară(august 2012) problema este că trebuie să nasc în februarie 2012 iar de la şcoală mi se spune că nu am voie să stau în concediu de creşterea copilului deoarece îmi pierd dreptul de a da examenul în vară şi abia peste 3 ani a-şi avea iar dreptul să îl dau. Unde scrie acest lucru în noua lege a învăţământului că eu caut şi nu găsesc nimic referitor la acest lucru??????
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 21:20, 20 Noiembrie 2011
Aveti dreptul sa intrati in CCC dar veti sustine examnul de grad cand va intoarceti din CCC.
Alina2882 a scris:

buna ziua va rog sa ma ajutati m-am inscris la gradul didactic 2 am sustinut toate inspecţiile şi ar trebui să susţin examenul în vară(august 2012) problema este că trebuie să nasc în februarie 2012 iar de la şcoală mi se spune că nu am voie să stau în concediu de creşterea copilului deoarece îmi pierd dreptul de a da examenul în vară şi abia peste 3 ani a-şi avea iar dreptul să îl dau. Unde scrie acest lucru în noua lege a învăţământului că eu caut şi nu găsesc nimic referitor la acest lucru??????


Metodologia privind sustinerea examenulu de grad este reglementata de OM5720/2009
Dvs. vi se aplica prevederea art.55(5) din actul normatv amintit mai sus:

(5) Candidatii inscrisi la examenul pentru acordarea gradului didactic II, care nu au putut sustine probele de examen datorita unor motive obiective, sustinute cu documente, si au fost declarati neprezentati, se pot reinscrie pentru sustinerea examenului in sesiunea imediat urmatoare, cu respectarea conditiilor legale si cu aprobarea inspectoratului scolar. In aceste situatii, inspectoratele scolare vor informa institutiile de invatamant - centre de perfectionare cu privire aprobarea/neaprobarea amanarii sustinerii probelor.


Va trebui sa prezentati documentul din care sa reiasa ca suntet in ccc ,eliberat de catre Agentia de Prestatii Sociale ,pt. a putea fi declarata ca neprezentata la examenele din vara.
Veti putea sa va reinscrieti pt. sustinere in sesiunea de dupa expirarea ccc.
De regula,inspectia speciala este valabila numai pentru anul scolar in care a fost efectuata,dar probabil ca fiind declarata neprezentata din motive obiective si nu nepromovata,nu veti trebui sa mai refaceti si inspectia pt. sesiunea in care veti sustine examenele.
Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa solicitati aceasta informatie direct de la Inspectoratul Scolar de care apartineti,(daca inspectia speciala ramane valabila in caz de neprezentare declarata),pt. ca ordinul respectiv nu mentioneaza in mod expres acest aspect.
Ultima modificare: Duminică, 20 Noiembrie 2011
ContSters136493, utilizator
Parerea mea e ca au dreptate cei de la scoala, pentru ca trebuie sa functionati efectiv la catedra in cei 3-4 ani. Pentru sustinerea testelor, va depuneti la dosar fisa de evaluare anuala, nu pe semestrul I.
Concediile pre si postnatal sunt incluse in vechime, dar nu si CCC. Asadar, puteti sa ramaneti in postnatal, dar nu in CCC, altfel urmeaza sa reluati procedura.
Ultima modificare: Duminică, 20 Noiembrie 2011
elena138, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care ordin se aplica? arhontele arhontele In invatmant gradele didactice ,pana in octombrie anul trecut, au fost acordate in baza conditiilor prevazutein ordinul 3770 din 1998..iar acest ordin ... (vezi toată discuția)
Inscrierea la gradul didactic i. brigi80 brigi80 Buna ziua! Am o nelămurire, sper să m-ajute cineva cu un răspuns corect. E complicat un pic situația mea. Sunt educatoare, momentan în concediu ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract in cazul nepromovarii examenului de definitivare in invatamant ralucatatiana ralucatatiana Buna ziua! In cazul in care un profesor angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata nu promoveaza examenul de ... (vezi toată discuția)