Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate expirata
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate expirata

Se poate face buletin nou daca nu ai domiciliu stabil ?Adica esti plecat in strainatate si trebuie sa vii acasa sa faci buletinul si nu ai pe nimeni sa te ia in spatiu?
Nu. Serviciul specializat d evidenta a persoanelor solicita in mod obligatoriu dovada spatiului de locuit.
NU. In primul rand actele de care aveti nevoie la expirarea termenului de valabilitate, preschimbare :

- Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
- Actul de identitate si cartea de alegator (daca o mai aveti)
- Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (original si copie)
- Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie) – daca exista asa ceva
- Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
- Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
- Timbru fiscal in valoare de 4 lei.
Mai multe discutii gasiti aici:www.avocatnet.ro/content/for...
~ Conținut șters la cerere ~
@BODEALEX a scris:

Chiar daca pentru moment sunteti plecat din tara , trebuie sa aveti un domiciliu stabil si in Romania.

Daca utilizatorul nu are locuinta proprietate personala si nici nu are cine sa ii dea acceptul de primire in spatiu, nu isi poate face decat carte de identitate provizorie cu termen de valabilitate de cel mult 1 an.

Iar timbrul fiscal sau taxa extrajudiciara de timbru este in valoare de 4 lei, nu de 1 leu.