Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Raspundere personala administrator.Caz penal?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Raspundere personala administrator.Caz penal?

Buna.Sunt unic asociat si administrator al unei firme cu probleme.Societatea are datorii la stat de aprox 400mii lei,si la furnizori de aprox 200mii lei,si se apropie vertiginos de inchiderea activitatii,dupa ce a pierdut singurul contract care ii aducea venituri.Probabil ca firma va intra in insolventa,la cererea ANAF sau a creditorilor.Societatea nu are bunuri care pot fi executate.Soldul de casa in contabilitate este de 300mii lei,bani care au fost folositi pentru plata unor bunuri si servicii pentru care nu exista documente justificative.Banuiesc ca aceasta problema,pe langa atragerea raspunderii personale a administratorului,va duce la o condamnare penala,conform L85/2006 Art.138.Nu detin bunuri care pot fi executate,pe persoana fizica.Ce se va intampla?Cazul duce obligatoriu la o condamnare penala?In practica,aceasta este cu executare?Ce ma sfatuiti sa fac?
Nu obligatoriu dar daca banii sau alte active ale societatii au fost folosite cu rea-credinta in interes propriu acest lucru ducand la falimentarea societatii, se pot retine si infractiuni cum ar fi bancruta simpla, evaziunea fiscala etc.Solicitati chiar dvs reorganizarea sau insolventa; astfel va paziti mai bine!
Alex Chiciu, Avocat
Conform art. 143 latura obiectiva a infractiunii de bancruta frauduloasa se materializeaza in nintroducerea sau introducerea cu intarziere mai mare de 6 luni dupa expirarea termenului pervazut la art. 27 de catre reprezentantul legal al societatii debitoare a cererii de deschidere a procedurii.
Ar fi indicat sa cereti constatarea starii de insolventa/faliment si sa mentionati in cerere ca nu mai aveti alte contracte in derulare si ca societatea inregistreaza pierderi si nici nu mai poate sa achite datoriile scadente.
Trebuie sa rezolvati impreuna cu contabilul soldul de casa - ca e putin probabil ca ati achizitionat asa cum mentionati aici bunuri de 3.000.000 lei vechi fara acte doveditoare.
in cazul in care ati cerditat societatea ati putea sa stingeti soldul de casa cu soldul contului decontari cu asociatii.