Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale INCHIDERE FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

INCHIDERE FIRMA

Buna ziua,avem o firma de constructii fara datorii la adm.fiscala si vrem s-o inchidem deoarece nu mai avem de lucru si functionam pe pierdere,ce modalitate ar fi fara sa suspendam activitatea.Multumesc mult si o zi buna.
Puteti incepe procesul de dizolvare-lichidare-radiere voluntara.
Costurile sunt incepand de la 1450 ron iar procedura, formata din doua etape cu publicare in MO, dureaza intre 2 si 4 luni din momentul in care dosarul este complet cu actele necesare depunerii.
Etapa I de lichidare si dizolvare

1. Cerere de inregistrare a mentiunii de dizolvare si lichidare
2. Hotararea AGA sau a asociatului unic prin care se dispune dizolvarea si lichidarea concomitenta a societatii, prin acordul unanim de impartire a activelor ramase, dupa plata creditorilor
3. Imputernicirea persoanei care va depune actele
4. Dovada achitarii taxelor:
Etapa II de radiere

1. Cererea de radiere din Registrul Comertului
2. Certificatul de inregistrare si anexele
3. Situatia financiara de lichidare
4. Hotararea de repartizare a activelor
5. Certificat de la Fisc din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
6. Imputernicire
7. Dovada achitarii taxelor:
Cel mai bine mergeti la registrul comertului si va mai dau si ei indicatii.

george-neagu, moderator