Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ordinea stingerii obligatiilor fiscale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ordinea stingerii obligatiilor fiscale

1) Un PFA (birou individual de arhitectura) se afla in situatia de a avea obligatii fiscale restante la 31 august 2011, pe care intentioneza sa le achite in cursul lunii decembrie, impreuna cu dobanzile aferente.
2) In data de 11.11.2011 se emite de catre administratia financiara, pentru PFA in cauza, decizie referitoare la obligatii de plata accesorii in care sunt calculate majorari de intarziere, dobanzi si penalitati, cu termen de plata conform legii, 5 decembrie 2011.
3) PFA trebuie sa onoreze cu prioritate aceasta decizie si sa plateasca suma din decizia primita, inclusiv penalitatile, in integralitatea lor.
4) In cazul acestei plati, se sting accesoriile si nu debitul principal.
5) Presupunand ca PFA nu tine seama de decizia primita si plateste numerar sau prin ordin de plata debitul principal, care obligatie se stinge mai intai avand in vedere decizia de accesorii emisa deja?
6) Daca se platesc penalitatile integral inainte de plata debitului principal, cum se mai poate aplica reducerea penalitatilor conform ultimelor reglementari legale?

Sper ca am fost suficient de explicita si astept cu interes o sugestie.
Va multumesc
ordinea de stingere a datoriilor este urmatoarea:
1. Se sting cu prioritate toate obligatiile fiscale principale in ordinea vechimii acestora;
2. Dupa stingerea tuturor obligatiilor fiscale principale, se sting obligatiile fiscale accesorii (dobanzi si penalitati) in ordinea vechimii acestora.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...