Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Legea consilierului juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Legea consilierului juridic

Are cineva vreo informatie in ceea ce priveste modificarea Legea consilierului juridic?
"Text actualizat prin produsul informatic legislativ LEX EXPERT în baza actelor normative modificatoare, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, până la 27 iunie 2006:
- Legea nr. 246/2006."
Am extras din Lex.Nu s-a modificat nimic din 2006, cand s-a adaugat :
"ART. 8^1
(1) Cetăţeanul unui stat membru al Uniunii Europene sau al Spaţiului Economic European poate exercita profesia de consilier juridic în România, dacă îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege, mai puţin cea prevăzută la art. 8 lit. a).
(2) Persoana prevăzută la alin. (1), care a dobândit calificarea de consilier juridic în statul membru de origine sau de provenienţă, poate solicita oricând recunoaşterea diplomelor, în vederea admiterii în profesia de consilier juridic şi a practicării acesteia în România.
(3) În vederea recunoaşterii diplomelor în România, solicitantul va trebui să susţină, la alegere, un examen de verificare a cunoştinţelor sau să efectueze un stagiu de 3 ani în domeniul dreptului românesc.
(4) Ministerul Justiţiei va stabili conţinutul şi modul de desfăşurare a examenului sau a stagiului prevăzut la alin. (3).
(5) Persoana prevăzută la alin. (1), care exercită profesia de consilier juridic în România, poate desfăşura aceleaşi activităţi profesionale ca şi consilierul juridic român.
(6) Prevederile prezentului articol se completează cu dispoziţiile Legii nr. 200/2004 privind recunoaşterea diplomelor şi calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România, cu modificările ulterioare."

~ Conținut șters la cerere ~
In momentul de fata exista 2 initiative legislative:

1. PL 312/2010 (L 100/2010 adoptat de Senat) aflat pe ordinea de zi la Camera Deputatilor, urmeaza votul final pe articole conform dezbaterii din data 13.03.2012. Acesta are f. mari sanse sa fie adoptat. Se prevede dreptul consilierilor juridice de a infiinta societati profesionale de consultanta juridica. Eu unul, consider actul normativ, super OK, ar fi o sansa pentru modernizarea cadrului legislativ, atat de necesar consilierilor juridici !!!

2. B31/2012 aflat la Senat - de la data 01.02.2012, ca Prima Camera Sesizata, proiectul de lege a primit deja aviz negativ de la Consiliul Legislativ. Acordarea unui statut similar magistratilor se considera a fi din nou o propunere neinspirata si cu impact asupra bugetului de stat. Ideea de activitate liberala nu este clar definita...
Alexandru Tuta, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
Paradoxal, la 22.11.2011 au fost 160 voturi pentru:
[ link extern ]

"VOT FINAL CAMERA DEPUTAŢILOR

Data Ora Voturi Rezultat vot Vezi voturi
Pentru Împotrivă Abţineri
27.03.2012 14:06 9 150 5 Respins Vezi votul detaliat
22.11.2011 13:42 160 3 1 Adoptat Vezi votul detaliat "

Stie cineva la ce se refera ? De ce s-a schimbat situatia acestui proiect de lege ?
Alexandru Tuta, Consilier juridic