Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social la bloc- inteles \"vecini\"
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social la bloc- inteles "vecini"

Intr-un apartament de bloc proprietate personala doresc sa inregistrez sediul social al unui srl in care sint asociat.
Sediul va fi pe baza de contract de comodat o camera din cele patru care exista
Camera se invecineaza pe orizontala si la stinga si la dreapta cu alte doua camere din apartament.
Cine sint in acest caz vecinii pe orizontala carora trebuie sa le solicit acordul?
Eu as spune ca acesti vecini sint doar unul : eu ca proprietar al apartamentului, caci camera se invecineaza doar cu restul proprietatii mele.
Sau trebuie sa cer acordul vecinilor de pe scara, cu toate ca nu au pereti comuni cu camera sediu soc.?
Aveti nevoie de acordul asociatiei de proprietari.

Documentul trebuie sa contina:
semnaturile vecinilor direct afectati
semnatura Presedintelui de asociatie
avizul Comitetului Executiv al asociatiei
stampila asociatiei.
Art 42 din L nr 230/2007 Schimbarea destinatiei locuintelor,precum si a spatiilor cu alta destinatie decat acea de locuinta fata de destinatia initiala,conform proiectului initial al cladirii,se poate face numai cu avizul comitetului executiv si cu acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza,pe plan orizontal si vertical,spatiul supus schimbarii
deci daca spatiul este o camera situata intre alte camere ale aceluiasi apartament, proprietarii direct afectati cu care se invecineaza pe orizontal spatiul vor fi unul si acelasi - proprietarul apartamentului ?
am un vecin de apartament care din rautate nu vrea sa-si dea acordul pt. ca firma lui a falimentat. mai am nevoie de acordul lui daca "spatiul" de la art.42 nu se invecineaza cu apartamentul lui?
am mai vazut ca se vorbeste despre pereti comuni
exista o reglementare?
eugen82, utilizator