Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim cu acordul partilor dupa SUSPENDARE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim cu acordul partilor dupa SUSPENDARE crestere copil 2 ani

Buna ziua,
In data de 5 decembrie ar trebui sa vina la lucru o angajata, copilul implineste 2 ani in data de 2 decembrie, dar doreste incetarea contractului de munca cu acordul partilor.
Nicio o problema i se accepta, intrebarea este care sunt pasi din punct de vedere legal ai angajatorului, cu cat timp inainte de termen se face cererea de lichidare, daca se mai face cererea de revenire de catre angajata si decizia de catre angajator, cand se inregistreaza in revisal!
Multumesc
intai revine la sevic pe vechiul post ca incetare a suspendarii. pe urma se incheie cu acordul partilor la o data convenabila pt ambele parti
1. Salariata face o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM cu data 03.12.2011
2. Apoi face o cerere de incetare a CIM, cu acordul partilor, cu aceeasi data, 03.12.2011.
3. Angajatorul emite decizia de incetare a supendarii CIM si reluare a activitatii apoi emite decizia de incetare a CIM.
4. Ambele decizii le inregistrati in Revisal in data 03.12.2011.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Deoarece este cu acordul partilor nu este nevoie de perioada de preaviz.
Nu cred ca mai trebuie facuta decizie de revenire, dar se poate face pt siguranta.
In revisalul nou se trece intervalul de suspendare, daca nu s-a trecut deja.
Va multumesc mult
Daca 03.12.2011 este sambata inregistrarea in revisal se face cu data de 05.12.2012, este corect?
Se poate inregistra la firma cererea de lichidare cu data de 28.11.2011, sau doar anterior zilei de 02.12.2011.
1. Inregistrarea in Revisal se poate face in orice zi si la orice ora.
2. Cererile se pot face cu data de 28.11.2011.