Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transformare CM durata neteterminata in CM durata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transformare CM durata neteterminata in CM durata determinata

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat/opinie.

Speta:
Lucrez in vanzari pe un contract de munca pe perioada nedeterminata.
Rezultate bune. Vechime: peste 3 ani.
Ma voi muta cu serviciul in alt oras. Am cerut relocare. Nu a fost posibil dar s-a agreat, intre manageri, urmatoarea solutie (pe care am acceptat-o, pe mail):

1. s-a propus un contract pe perioada determinata de 1 an (01.01.2012 - 31.12.2012)
2. va trebui ca din profitul obtinut din contractele semnate in 2012 sa-mi acopar doar salariul
3. in cazul in care conditia de la punctul 2 se realizeaza, contractul se va transforma in contract pe perioada nedeterminata. incaz contrar, contractul va expira la 31.12.2012

In speta, este vorba de acelasi post, aceeasi fisa de post.

Intre timp, legalul companiei analizeaza modul in care aceasta propunere se poate materializa din punct de vedere legal.

Care este parerea dvs.?
Voi fi bucuros sa revin cu mai multe detalii, daca mi le ve-ti cere.
Va multumesc.
florinian a scris:

.....
Consider ca suntem cu totii constienti ca acesta este un forum in care se exprima idei personale iar tocmai caracterul de personalitate trebuie respectat iar aprecierea dvs cu privire la capacitatea mea de a discerne sau la dreptul meu de a-mi exprima ideile este total neavenita.

......

:offtopic:

Cred ca ati confundat ideile , nu m-am referit la dreptul de a va exprima ideile in legatura cu subiectul acestui topic , ci cu faptul ca nu sunteti in masura sa faceti apreciere in legatura cu exprimarea punctului de vedere daca o persoana este sau nu un practician al dreptului ...

P.s.
Acest Forum are un Regulament ...
Va multumesc pentru raspunsul concis si la obiect.
"Complicaciunea" asta se intampla la cea mai mare companie din Romania.
Inca nu am semnat nimic si sper ca legal-ul companiei care analizeaza cele de mai sus sa dea o solutie legala.
In orice caz, voi semna un cim determinat.
Va tin la curent cu solutia propusa de legal.
Am un raspuns de la sefi.
Se pare ca legalul a venit cu doua solutii:
1. c.i.m. pe durata determinata (standard)
2. c.i.m. pe durata nedeterminata dar cu clauza de "performanta"

Am ales cea de-a doua varianta urmand ca in cursul saptamanii viitoare sa se defineasca (de catre sefi) clauza de "performanta". Concret, se vor stabili obiective.
Sunt si eu curios cum va arata aceasta clauza.

O seara placuta!
Clauza de obiectiv, deocamdată sumar analizată în literatura juridică, este acea clauză
cuprinsă în contractul individual de muncă prin care salariatului i se cere şi el se obligă să
realizeze, de regulă într-un interval de timp, o anumită lucrare, un anumit bun. Ea poate fi
denumită şi clauză de succes sau performanţă.
În baza ei, salariatul se obligă să obţină în munca sa un rezultat cuantificabil , de pildă, o anumită cantitate de produse, să finalizeze o anumită lucrare, să încaseze ori să colecteze o sumă de bani etc.
Pentru a fi validă, clauza respectivă trebuie să fie precisă, dar şi realizabilă (impossibilum nulla obligaţia) .
Prin intermediul ei, salariatul îşi asumă o obligaţie de rezultat nu doar una de mijloace (de a munci).
Astfel, in schimbul realizării unui anumit obiectiv, este posibil să se asigure anumite avantaje suplimentare salariatului în cauză. Ca urmare, dacă obiectivul stabilit s-a realizat integral, angajatorul este obligat să asigure avantajele suplimentare. În măsura în care se realizează parţial şi avantajele suplimentare se acordă pro rata. Atunci când obiectivul nu se realizează, apare firesc că angajatorul să nu acorde avantajele suplimentare.