Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma suspendata

Buna seara,
As avea si eu o intrebare: o firma suspendata poate emite facturi in minus pentru un retur de marfa? Are o datorie foarte mare iar creditorul solicita restituirea marfii ce nu a fost achitata.
Pe perioada in care societatea are activitatea suspendata:
-nu se emit si nici nu se inregistreaza chitante si facturi,
-evidenta contabila se tine la 3 luni,
-bilanturile contabile se depun la 6 luni si 1 an,
-se pot face plati (telefon, rate credite etc),
-se pot face incasari in urma contractelor derulate anterior suspendarii, dar numai prin banca (pentru ca este interzisa emiterea de facturi si chitante),
-se pot face plati prin banca la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale,
-capitalul social poate fi retras din contul de capital (in caz de nevoie poate fi virat in contul curent pentru efectuarea de plati),
in baza procesului verbal si a facturi emise de FURNIZOR nu DVS. va reglati soldul in raportul de gestiune, respectiv balanta prin nota contabila, in perioada suspendata nu puteti realiza venituri deoarece nu aveti caen autorizat la ORC sa realizati venituri, dvs. faceti o REGLARE, corectie nu realizati VENITURI.Puteti incasa si plati, avea cont in banca respectiv plati sediul social conform legii, cheltuieli administrative fara de care o firma nu exista, dar nu desfasurati activitati comerciale.
afaceriiolden, utilizator