Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declarare adaos comercial la fisc
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declarare adaos comercial la fisc

Buna ziua
mai exista obligativitatea declararii adaosului comercial la fisc?
La republicarea L12/1990 in 2009, au fost multe discutii pe aceasta tema.
Ce mai este valabil in prezent?
Multumesc.
LEGE nr. 12 din 6 august 1990 (*republicata*)
privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite*

ART. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte
f) nedeclararea de catre operatorii economici la organele fiscale, inainte de aplicare, a adaosurilor comerciale si a celor de comision

ART. 2
(1) Constituie contraventii faptele prevazute la art. 1 lit. a) - k) si se sanctioneaza dupa cum urmeaza
b) faptele prevazute la lit. c) si f), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 700 lei la 1.250 lei
e) faptele prevazute la lit. c) si f), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 3.000 lei la 18.000 lei

3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre functionarii din aparatul de specialitate al primarului, organele Garzii Financiare, organele controlului financiar si de personalul Politiei Romane, Jandarmeriei Romane si Politiei de Frontiera Roman

A fost republicata in MO 291 din 05.05.2009- este inca in vigoare-
Carmen Jurubita, Contabil
Va multumesc foarte mult.
este un termen limita de depunerea declaratiei, ex daca schimba procentul de adaos cu data de astazi.

lege-INAINTE de aplicare-
jcarmen a scris:

f) nedeclararea de catre operatorii economici la organele fiscale, inainte de aplicare, a adaosurilor comerciale si a celor de comision

Carmen Jurubita, Contabil
Mii de multumiri pentru ajutor. Numai bine.