Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Republicarea legii 12/1990 -protejare populatie ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Republicarea legii 12/1990 -protejare populatie impotriva unor act.comerciale ilicite

In Mof 291/05.05.2009 apare legea 12 republicata .

Intrebare :

Credeti ca prevederea art 1 lit f)
f)nedeclararea de către operatorii economici la organele fiscale, înainte de aplicare, a adaosurilor comerciale şi a celor de comision
si :
n)depăşirea de către orice operator economic a adaosurilor maxime stabilite prin hotărâri ale Guvernului, la formarea preţurilor de vânzare cu amănuntul, indiferent de numărul verigilor prin care circulă mărfurile, cât şi depăşirea adaosurilor comerciale şi celor de comision stabilite şi declarate de către operatorii economici la organele fiscale;

care se sanctioneaza cu :
b)faptele prevăzute la lit. c) şi f), cu prestarea unei activităţi în folosul comunităţii sau cu amendă de la 700 lei la 1.250 lei;
si
e)faptele prevăzute la lit. c) şi f), în cazul în care au fost săvârşite de persoane juridice, cu amendă de la 3.000 lei la 18.000 lei;
si:
(1)Faptele prevăzute la art. 1 lit. l) - p) constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 3 ani, dacă prin legea penală nu se prevede o pedeapsă mai mare.

mai pot fi in vigoare ?

Cu alte cuvinte , exista inca obligatia de declarare a adaosului comercial ?

Mai atrag atentia asupra unui aspect :

(2)Veniturile obţinute ilicit de persoanele fizice sau juridice din activităţile prevăzute la art. 1, precum şi încasările în întregime din vânzarea mărfurilor a căror provenienţă nu este dovedită se confiscă şi se fac venit la bugetul administraţiei publice centrale.

Atentie la codurile CAEN din acest punct de vedere , pentru ca daca de obtin venituri dintr-o activitatea pentru care societatea nu are CAEN , acestea se pot confisca.
Magda Staicu a scris:

In Mof 291/05.05.2009 apare legea 12 republicata .

Intrebare :

Credeti ca prevederea art 1 lit f)
f)nedeclararea de către operatorii economici la organele fiscale, înainte de aplicare, a adaosurilor comerciale şi a celor de comision
si :
n)depăşirea de către orice operator economic a adaosurilor maxime stabilite prin hotărâri ale Guvernului, la formarea preţurilor de vânzare cu amănuntul, indiferent de numărul verigilor prin care circulă mărfurile, cât şi depăşirea adaosurilor comerciale şi celor de comision stabilite şi declarate de către operatorii economici la organele fiscale;

care se sanctioneaza cu :
b)faptele prevăzute la lit. c) şi f), cu prestarea unei activităţi în folosul comunităţii sau cu amendă de la 700 lei la 1.250 lei;
si
e)faptele prevăzute la lit. c) şi f), în cazul în care au fost săvârşite de persoane juridice, cu amendă de la 3.000 lei la 18.000 lei;
si:
(1)Faptele prevăzute la art. 1 lit. l) - p) constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 3 ani, dacă prin legea penală nu se prevede o pedeapsă mai mare.

mai pot fi in vigoare ?

Cu alte cuvinte , exista inca obligatia de declarare a adaosului comercial ?

Mai atrag atentia asupra unui aspect :

(2)Veniturile obţinute ilicit de persoanele fizice sau juridice din activităţile prevăzute la art. 1, precum şi încasările în întregime din vânzarea mărfurilor a căror provenienţă nu este dovedită se confiscă şi se fac venit la bugetul administraţiei publice centrale.

Atentie la codurile CAEN din acest punct de vedere , pentru ca daca de obtin venituri dintr-o activitatea pentru care societatea nu are CAEN , acestea se pot confisca.

Stimata Dna Magda Staicu,

Este o lege halucinata, dar e singura??!!X-(
Acesta Lege 12, republicata in mai 2009, are ca scop sa ne reamintesca lista cu contraventiile si infractiunile referitoare la protejarea populatei privitor la activitatile ilicite. La art 1 sunt enumerate aceste fapte, pe marginea lor au fost emiste o serie intreaga de hotarari, ordine si legi care reglementau aceste fapte in momentul aparitiei minunatei legi. La inceputul anilor '90 existau niste restrictii cu privire la procentul de adaos comercial, tarife pentru servicii, marja importatorului dupa care aceste restictii s-au ridicat. Ce este frumos ? contraventiile au ramas specificate in acesta Lege 12.
Dau doar un singur exemplu studiat mai profund de mine (din multitudinea de acte normaive) in legatura cu declararea adaosului comercial, comision, preturi cu ridicata etc: Aceasta declarare a fost stipulata in Hotararea nr. 801/18.12.1992, MO 328/22.12.1992, hotarare care a fost ulterior abrogata prin Hotararea cu privire la unele masuri pentru continuitatea liberalizarii preturilor si tarifelor nr 206/1993, MO 136/1993.

Concluzie: declararea a fost abrogata, contraventia a ramas.:">

Semneaza
Consilieru la bine si la greu

PS: In plus va pot spune ca Administratiile Financiare si Primariile-Dir. Taxe locale nu au nicio instructiune in acest sens.