Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbare proprietar - masina apartine ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbare proprietar - masina apartine ONG

Buna seara,

as avea nevoie de ajutor in urmatorea speta.
Vreau sa cumpar o masina din 1992. Ea a fost inmatriculata in tara in 1998 pe numele unui ONG.
Pe cartea tehnica scrie: "Se incadreaza in normele HG 564/1992".
HG 564/1992 este abrogata.

Oricum, ea prevedea ca:
"
Autovehiculele primite cu titlu gratuit de organizatii sau asociatii cu caracter umanitar, de protectie sociala, institutii culturale si de invatamant de toate gradele, sindicate, organizatii de cult, asociatii, federatii sau cluburi sportive, ministere si alte organe ale administratiei publice, pot fi inmatriculate definitiv, indiferent de vechimea lor, in conditiile prevazute de art. 5 alin. (1)."
"

HG mai sus mentionata a abrogata prin legea 167/2003, care nu face referire (din cate am citit) la taxe si impzite.

Problema:
- proprietarul masinii (ONG-ul) imi tot spune ca daca iau masina si o inscriu pe numele meu, trebuie sa platesc impozitul pe ultimii ani (1998-2011) deoarece masina a fost a ong ului si nu s-au platit taxe.

NU am gasit nimic, dar ABSOLUT nimic referitor la asa vreo lege.

Poate cineva sa ma indrume? Chiar ar trebui platiti acei ani de impozit?
Ce acte ar trebui sa imi dea ONG ul pt a o putea inmatricula eu?

Multumesc
ContSters173568, utilizator
un contract de vanzare-cumparare incheiat pe baza unei hotarari statutare datat 2011