avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 105 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Doua coduri
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Doua coduri

Unei firme care va deschide un fast-food, ii ajunge codul 5610 - Restaurante ?, avand in vedere ca eu nu am gasit altceva mai apropiat acestui domeniu de activitate .....

Pentru o firma de contabilitate, care este codul ???

va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:54, 4 Octombrie 2008
Cod CAEN 6920 - Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal
Aceasta clasa include:
- servicii de inregistrare a operatiunilor comerciale pentru firme sau altii;
- examinarea conturilor si certificarea acuratetiii lor;
- pregatirea sau auditul costurilor financiare;
- servicii de intocmire a documentelor de impozit pe venit pentru persoane fizice si firme;
- servicii de consultanta si reprezentare a clientilor in fata organelor fiscale.

Aceasta clasa exclude:
- consultanta manageriala pe sistem contabil, proceduri de control bugetar, vezi 7022;
- colectarea facturilor, vezi 8291;
- activitati de prelucrare a datelor si realizarea de tabele, vezi 6311.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare srl niko79 niko79 Buna ziua! Sunt economist si as vrea sa imi inffintez un SRL si sa facturez serviciile de contabilitate clientilor (contabilitate completa, declaratii, ... (vezi toată discuția)
Cod caen anelene anelene Care este codul CAEN care trebuie declarat la Oficiul de comert pentru a desfasura activitate de cenzor ? In cazul unui PFA ? Care este modalitatea ... (vezi toată discuția)
Contabil pfa elenailie elenailie Buna ziua,are dreptul un contabil care detine PFA sa semneze toete documentele fiscale inclusiv bilantul anual al unei firme, daca acest contabil nu este ... (vezi toată discuția)