Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... retragere partener
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

retragere partener

in cadrul unui proiect POSDRU, un partener poate face cerere catre beneficiar ca isi anunta retragerea?mentionez ca e in primul an de implemantare si a primit 1 transa de prefinantare si 2 rambursari.ce bani trebuiesc dati inapoi?
va multumesc frumos.
nu ati apelat AM-ul programului?
contractul de finantare sau ghidul solicitantului nu prevede aceste situatii?
uneva trebuiesc specificate conditiile de parteneriat.
daca renunta la parteneriat in timpul implementarii eu cred ca este a si cum dvs m ca beneficiar renuntati la proiect,el este solidar in acest proiet si implementarea lui, mai ales ca a primit si transele de finantare.
nu stiu sigur,dar e posibil sa poata cesiona parteneriatul unei alte firme.
voi analiza situatia, oricum neplacuta pt dvs.
incercati la AMPOSDRU sa vedeti ce va vor spune.
Buna ziua,

Trebuie sa returnati catre Beneficiar partea de prefinantare care nu fost dedusa din cele 2 rambursari, in situatia in care nu a fost deja dedusa prefinantarea.
In situatia in care prefinantarea a fost dedusa integral prin cele 2 cereri de rambursare nu mai datorati nimic.
Trebuie sa formulati insa o cerere motivata privind retagerea dumneavoastra din parteneriat, mai ales ca la evaluarea capacitatii administrative si financiare de impelmentare a cererii de finantare a fost avut in vedere parteneriatul in ansamblu.

O zi buna!