Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu director general
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu director general

poate un director general sa aiba salariu net 700 lei adica minim pe economie, avand in vedere ca functia nu necesita studii superioare?

multumesc
Poate, nu mai exista acei coeficienti de salarizare de la 01.01.2011.Salariul tarifar brut se negociaza prin CIM si nu poate fi mai mic de 670 lei.
bogeanua, utilizator
De ce nu daca atat valoreaza responsabilitatile sale?
scuze ...
sursa informativa ...a fost preluata de pe:
[ link extern ]
voi studia cu atentie pe viitor ...:oops:
sebastian-barbulescu, utilizator
@sebastian-barbulescu
Hotararearea nr. 1193 din 24 noiembrie 2010:
Art. 1 Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.

CCMN nu mai este in vigoare.
CCMN pe anii 2007 - 2010 nu mai este in vigoare , astfel ca angajatorul nu are obligatia de a folosi coeficientii respectivi de ierarhizare, iar daca ii va folosi va trebui sa-i includa in ccm la nivel de unitate sau in reg.intern.