Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii neplatite

Buna!
Am fost anagajata la o firma si angajatorul nu prea si-a indeplinit obligatiile, mai exact nu mi-a platit salariul pe aproape 10 luni. Cu vorba buna nu cred ca-mi mai pot recupere banii, asa ca ma gandesc sa-l dau in judecata (cu toate ca nici asa nu am siguranta ca pot rezolva ceva, dar trebuie macar sa incerc)...
V-as ruga sa-mi spuneti ce trebuie sa fac mai exact. Trebuie sa merg mai intai pe la ITM sau direct la Tribunal?
Cand spun "nu prea si-a indeplinit obligatiile", inteleg ca si le-a indeplinit in parte.
Intre dvs. si angajator exista un contract de munca, un contract de colaborare, ceva?
Daca da, si daca puteti face dovada ca nu v-ati primit drepturile salariale pentru o perioada de 10 luni, eu zic sa il notificati si daca nici asa nu intelege sa se achite de obligatii, :fight: sa-l dati in judecata. Actiunea este scutita de plata taxei de timbru.
...si in continuarea raspunsului dat de catre colega Eva, instanta competenta in solutionarea cauzei este Tribunalul din raza teritoriala a angajatorului;
Succes!