Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

As vrea sa stiu care este varsta de pensionare conform noii legi a pensiilor si a ultimilor modificari de grile cu grupele de munca pentru:
-barbat, stagiul complet de cotizare (35 de ani si 6 luni),din care 14 ani si 3 luni in grupa a II-a de munca, studii superioare de 5 ani la zi (nu stiu daca mai e valabila HG care considera vechime si acesti ani).
Nu exista stagiu complet de cotizare de 35 de ani si 6 luni.Acesta poate fi stagiul total de cotizare.Cei 14 ani de grupa II-a daca sunt in procent de 100% mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 6 luni(3 luni la an).Limita de varsta la 62 de ani.Reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani din 65.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu este de 43 de ani fara stagiu asimilat(armata,facultate).Pentru pensie anticipata cu penalizare conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Multumesc.Sa inteleg ca pentru anii lucrati in grupa a doua se scad doar anii intregi nu si fractiunnile de ani ?
aprov1961 a scris:

Multumesc.Sa inteleg ca pentru anii lucrati in grupa a doua se scad doar anii intregi nu si fractiunnile de ani ?

1. Nu confundati datele din tabele, care se refera la reducerea varstei standard de pensionare (cu 3 ani pentru activitatea in gr.a II-a de munca) cu perioadele suplimentare acordate la stagiul de cotizare pentru acceasi perioada lucrata in gr.a II-a de munca (3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul dvs. de cotizare).

2. - Ati mai primit raspuns si pe celalalt topic.
- Nu mai deschideti alt topic pentru intrebari la aceeasi problema. Folositi butonul raspunde de pe topicul initial.