Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pentru formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pentru formare profesionala

Buna ziua. Sunt in perioada de preaviz de 20 zile lucratoare si as dori in perioada asta sa imi depun cerere de concediu pentru formare profesionala de 2 zile. precizez ca particip la un curs de calificare nefinantat de locul meu de munca. Angajatorul isi poate rezerva dreptul de a refuza aceasta cerere de concediu? Va multumesc.
Salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională. ... Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii.

Cererea de concediu platit sau neplatit pentru formare profesionala trebuia sa fie inaintata angajatorului cu cel puţin o lună înainte de efectuarea acestuia .
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc pentru raspuns. totusi cum as putea proceda pentru a mi lua concediu sau invoire(ideea e sa fiu liber 2 zile) in perioada de preaviz?
Formulati o cerere catre angajator de aprobare a 2 zile de concediu fara plata in aceasta perioada ...