Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Euro se prabuseste
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Euro se prabuseste

Pe internet apare parerea unor finantisti ca euro se va prabusi si odata cu el si UE.
Daca se va adeveri sau nu este alta problema.
Intrebarea este : Daca totusi se prabuseste ce se intampla cu depozitele, creditele in euro ?
On-topic: Probabil ca dac euro ar disparea toate creditele ar fi transformate in marci germane

Off-topic: Domnilor, nu euro este problema ci faptul ca statele care o folosesc au datorii prea mari.

Eu cred ca Europa si moneda euro vor iesi mai puternice din aceasta criza sistemica, cu o politica fiscala coerenta, o uniune politica, economica si fiscala mai puternica si o societate europeana mai inteleapta in folosirea banului public.

Nu isi doreste nimeni o Europă in dezastru (cu exceptia Rusiei), si asta pentru ca ar trage dupa ea tot sistemul social si economic al umanitatii. UE este cea mai mare economie a lumii, cea mai mare producatoare de plus-valoare si cea mai mare consumatoare de produse.

Europa ori va iesi din criza mai puternica ori intreaga lume va intra intr-o era neagra.
Alexandru Munteanu, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
EURO nu are nici cea mai mica problema stimate domn, nu moneda este problema ci datoriile statelor membre si riscul de contagiune. Va asigur ca din punct de vedere economic ne-ar fi mai bine daca am intra chiar acum in zona euro. Am anihila fluxurile speculative pe cursul de schimb.

Euro nu are nici o problema, statele au
~ Conținut șters la cerere ~
Nu va faceti probleme daca euro cade , cea fost in anii 29-30 va fi floare la ureche la ce o sa se intample acum .
Si SUA au datorii de 13 trilioane de dolari si pentriu asta tiparesc bani si sterg datorii la fel se va intampla si in Europa .