Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... acte "pierdute"
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

acte "pierdute"

Spun "pierdute" deoarece arareori se pierde un portofel intr-o multime...
Asadar lipsesc toate celea: permis de conducere, certificatul de inmatriculale al masinii, polita de asigurarea obligatorie, rovineta.
Am urmatoarele intrebari:
1. trebuie sa ma duc la sectia de politie de pe unde s-a intamplat pentru a declara portofelul peirdut/furat sau n-are rost?
2. daca nu declar portofelul si continutul sau furat, risc vreo amenda cand cer altele noi?
3. cu permisul m-am cam lamurit: trebuie sa ai cartea de identitate, declaratie la notar ca ai pierdut permisul, diverse formulare, taxa la cec si nervi de otel la coada. Cu certificatul de inmatriculare stie cineva cum este? dar cu ITP-ul ce te faci?
4. cu asigurarea cred ca merge mai simplu, nu? Te duci la asigurator si-ti elibereaza una noua? Trebuie sa le declari pierdute si pe astea?
5.Cred ca rovineta trebuie platita din nou, nu-i asa? Am pierdut si chitanta si holograma...

In fine, daca are cineva lista cu hartoage necesare obtinerii noului permis si certificatului as fi foarte recunoscator daca le-ar posta.

Multumesc mult
certificatul de inmatriculare il declarati pierdut, se elibereaza altul nou.
la fel se procedeaza cu ITP - se pune stampila pe noul certificat

acte necesare in cazul pierderii sau furtului permisului de conducere

act de identitate solicitant + copie xerox;
fisa tip a detinatorului permisului de conducere, dactilografiata si semnata cu negru in spatiul destinat;
titularul permisului de conducere trebuie sa declare pierderea, furtul sau distrugerea acestui document autoritatii emitente, in cel mult 48 de ore de la constatare si sa solicite publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a, precum si eliberarea unui nou permis de conducere;
fisa medicala (daca permisul de conducere este mai vechi de 1 an);
chitanta reprezentand contravaloarea permisului de conducere achitata la orice unitate CEC sau BCR - 46,50 lei;
fotografie tip.

Titularii permiselor de conducere eliberate de alte state, care isi stabilesc domiciliul sau resedinta in Romania, sunt obligati sa solicite autoritatii competente preschimbarea acestora, in termen 90 de zile, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului de interne.

Posesorii permiselor de conducere obtinute in alte state, care nu pot fi preschimbate in conditiile prevazute la aliniatul precedent, pot sustine examen pentru obtinerea permisului de conducere, fara efectuarea cursurilor de pregatire teoretica si practica.

Eliberare duplicat certificat inmatriculare

Documente necesare:
- cerere
- C.I.V. (nu este necesara in mod obligatoriu folia de secretizare)
- F.I. dactilografiata si semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)
- Vechiul C.I. deteriorat. In cazul furtului ori pierderii C.I. este necesara o adeverinta de la organul de politie din care sa constate furtul sau pierderea, precum si o dovada de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei a declararii nulitatii C.I.
- Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
- Documentele de identificare a solicitantilor in original si copii xerox
- Dovada de efectuare a I.T.P. in termen de valabilitate. In lipsa acesteia, se poate da curs solicitarii fara a se inscrie nimic in anexa noului C.I.
- Alte acte necesare pentru clarificarea unor situatii particulare.

MYRA CIMPEAN , Avocat
Am luat-o la picior si realitatea sta astfel
- Pentru Certificat de inmatriculare: ai nevoie de chitanta de la cec 30 ron, 2 formulare+ cerere dactilografiata care se iau de la politie(de fapt de la vreun xerox din vecinatate unde se si bate la masina); cartea de identitate a masinii(original si copie), cartea de identitate a proprietarului si a celui care face cererea(orig+copie)- daca proprietarul este un SC atunci mai e nevoie de copie dupa certif de inreg al firmei, delegatie si, cel mai bine, stampila la purtator. NOTA BENE: Nu se declara pierderea la monitorul oficial sau alte bazaconii (unul din formularele amintite mai sus este o declaratie pe propria raspundere unde se scriu imprejurarile in care ai pierdut CI-ul masinii). Se elibereaza in 2-3 ore. Apoi cu noul certif. te duci la service-ul unde ai facut ultimul ITP (ar fi bine sa fi pastrat factura/devizul de la acea data) si iti aplica stampila de rigoare.
- Pentru permis de conducere: chitanta cec 50 ron, declaratie la notar ca ai pierdut permisul(vreo 30 ron), fisa detinatorului de PC (se cumpara si se dactilografiaza la acelasi xerox). Timp: 2-3 ore

Vreu sa spun ca am fost placut surprins de Serviciul Inmatriculari- mai ales in privinta timpului de asteptare. Nu mai este tragedia si chinul care ar fi fost in urma cu 10 ani.

Sper sa fie de folos cuiva.

Ah, si inca ceva "auto-distructiv": cand dati search pe google intrati intai pe site-urile oficiale (pol rutiera, prefectura), lasati forumurile mai la urma(sau cel putin uitati-va la data post-urilor), ca sa nu va inspaimantati de pomana

edit: cateva ore mai tarziu: pt obtinerea unui duplicat dupa polita RCA se merge la asigurator, se obtine nr. politei de asigurare(asta daca nu-l stiti), iar apoi va trebui sa dati anunt intr-un ziar cu difuzare nationala cum ca ati pierdut polita nr.../data, si sa va duceti cu factura/chitanta la asigurator(aveti grija ca cel de la ziar sa scrie pe factura datele politei pierdute). Si gata.
La capitolul rovineta n-am gasit alta solutie decat s-o platesc din nou
Instantlife, utilizator
Instantlife a scris:

Am luat-o la picior si realitatea sta astfel
- Pentru Certificat de inmatriculare: ai nevoie de chitanta de la cec 30 ron, 2 formulare+ cerere dactilografiata care se iau de la politie(de fapt de la vreun xerox din vecinatate unde se si bate la masina); cartea de identitate a masinii(original si copie), cartea de identitate a proprietarului si a celui care face cererea(orig+copie)- daca proprietarul este un SC atunci mai e nevoie de copie dupa certif de inreg al firmei, delegatie si, cel mai bine, stampila la purtator. NOTA BENE: Nu se declara pierderea la monitorul oficial sau alte bazaconii (unul din formularele amintite mai sus este o declaratie pe propria raspundere unde se scriu imprejurarile in care ai pierdut CI-ul masinii). Se elibereaza in 2-3 ore. Apoi cu noul certif. te duci la service-ul unde ai facut ultimul ITP (ar fi bine sa fi pastrat factura/devizul de la acea data) si iti aplica stampila de rigoare.
- Pentru permis de conducere: chitanta cec 50 ron, declaratie la notar ca ai pierdut permisul(vreo 30 ron), fisa detinatorului de PC (se cumpara si se dactilografiaza la acelasi xerox). Timp: 2-3 ore

Vreu sa spun ca am fost placut surprins de Serviciul Inmatriculari- mai ales in privinta timpului de asteptare. Nu mai este tragedia si chinul care ar fi fost in urma cu 10 ani.

Sper sa fie de folos cuiva.

Ah, si inca ceva "auto-distructiv": cand dati search pe google intrati intai pe site-urile oficiale (pol rutiera, prefectura), lasati forumurile mai la urma(sau cel putin uitati-va la data post-urilor), ca sa nu va inspaimantati de pomana

edit: cateva ore mai tarziu: pt obtinerea unui duplicat dupa polita RCA se merge la asigurator, se obtine nr. politei de asigurare(asta daca nu-l stiti), iar apoi va trebui sa dati anunt intr-un ziar cu difuzare nationala cum ca ati pierdut polita nr.../data, si sa va duceti cu factura/chitanta la asigurator(aveti grija ca cel de la ziar sa scrie pe factura datele politei pierdute). Si gata.
La capitolul rovineta n-am gasit alta solutie decat s-o platesc din nou

Ca sa aveti mai putina bataie de cap cu dovedirea actelor si cu reconstituirea lor, cum reusiti sa le refaceti din nou pe toate, va recomand sa le scanati ( pe absolut toate actele originale din casa ) si sa le depozitati digital pe un suport stick, CD , etc spre pastrare.
Pentru utilizare la nevoie faceti copii color de pe fiecare document in parte care va este necesar.

Asta va va ajuta mult in viitor, pentru ca se pare ca aveti tendinta sa plecati mereu cu toate originalele asupra dvs si mai apar situatii cand .... ramaneti fara ele....

Cu stima, Av AIG
E o idee buna cu scanatul originalelor insa organelor de politie trebuie sa le prezinti originalul. O solutie ar fi copiile legalizate.
mjustin a scris:

E o idee buna cu scanatul originalelor insa organelor de politie trebuie sa le prezinti originalul. O solutie ar fi copiile legalizate.

Intr-adevar, trebuie prezentate acte originale (talon, asigurare, rovineta-de fapt chitanta/factura care dovedeste plata ei). Copiile legalizate par singura solutie...