Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nota de chemare la ore suplimentare, la lucru in zile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nota de chemare la ore suplimentare, la lucru in zile libere legale

As vrea sa stiu ce trebuie sa cuprinda nota de chemare la lucru pentru ziua de 1 Decembrie, in schimbul careia se va da o alta zi libera din luna decembrie. Multumesc.
Subsemnatul_reprezentant legal al_, emite prezenta:
Pentru buna desfasurare a activitatii societatii, urmatoarele persoane sunt rugate sa se prezinte la lucru in data de 01.12.2011.
NR. CRT NUME SI PRENUME DEPARTAMENT SUNT DE ACORD

Mentionez ca acesti salariati vor beneficia de timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.(sau de un spor de 100% la salariul de baza.

La "sunt de acord" sa semneze respectivele persoane.
In zilele de sabatori legale, de ex. 1 decembrie nu lucreaza decat cei din alimentatie publica, si instit. Sanitare asa apare in codul muncii nou la art. 139 si urmatoarele, si cei care nu pot intrerupe fluxul de productie etc.
Prevederile art. 139 C.mun. nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.

Numai angajatorii, care au activităţi care se desfăşoară în regim continuu sau activitatea acestora nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului unităţii, pot fi exceptaţi de la obligaţia de a acorda zile libere angajaţilor cu condiţia ca timpul lucrat în aceste zile să fie compensat, conform dispoziţiilor în vigoare.

Angajatorii, care nu respectă prevederile Codului Muncii în zilele de sărbători legale, sunt pasibili de amezi cuprinse între 5.000 şi 10.000 lei.