Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxa Vamala aplicata corect?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxa Vamala aplicata corect?

Povestea pe scurt.......

Am comandat bunuri(imbracaminte) pe internet,din SUA,in valoare totala cu transport cu tot de $75 .Plata am efectuat-o anticipat prin serviciul PayPal,urmand ca in termen de 10 zile lucratoare sa primesc coletul.
La ridicarea coletului,agentul vamal mi-a perceput o taxa vamala(TVA) de 57Lei.Pentru aceasta suma am primit chitanta pe care scrie :
MINISTERUL ECONOMIEI SI FINANTELOR/AUTORITATEA NATIONALA A VAMILOR
Oficiul Vamal - GL
Agentul Vamal - T.R.
Regimul Vamal Aplicabil :
1.REG.CE 1186/09-Art.23
Trimiteri cu valoare nesemnificativă!
Articolul 23
(1)
Se admit cu scutire de taxe la import, sub rezerva articolului 24, transporturile compuse din mărfuri cu o valoare neglijabilăcare se expediază direct dintr-o ţară terţă unui destinatar care seaflă în Comunitate.
(2)
În sensul alineatului (1), prin „mărfuri cu o valoare neglijabilă” se înţeleg mărfurile a căror valoare intrinsecă nu depășește150 EUR în total pe transport.

2.OMFP 2220/06-Art.30

CAP. 3

Importuri cu valoare neglijabilă

ART. 30

(1) Sunt scutite de la plata taxei pe valoarea adăugată importurile de bunuri a căror valoare nu depăşeşte 10 euro.

(2) Scutirea prevăzută la alin. (1) nu se acordă pentru:

a) produse alcoolice;

b) parfumuri şi ape de toaletă;

c) tutun sau produse din tutun.

In baza acestor doua legislatii am fost taxat corect sau enuntul celor doua articole sunt in contradictoriu?

Multumesc!

REG.CE 1186/09 se refera la taxe vamale, OMFP 2220 se refera la tva.
Taxele vamale reprezinta un impozit diferit fata de tva.

Conform REG.CE 1186/09 ati fost scutit de taxe vamale la import pt ca importul efectuat de dvoastra a fost sub 150 euro (suma pina la care importul este considerat de o valoare neglijabila).
Conform OMFP 2220 datorati tva pt ca valoarea importului a fost mai mare de 10 euro (suma pina la care importul este considerat de o valoare neglijabila).

Dvoastra ati platit numai tva.
multumesc
original, utilizator
t.simona a scris:

REG.CE 1186/09 se refera la taxe vamale, OMFP 2220 se refera la tva.
Taxele vamale reprezinta un impozit diferit fata de tva.

Conform REG.CE 1186/09 ati fost scutit de taxe vamale la import pt ca importul efectuat de dvoastra a fost sub 150 euro (suma pina la care importul este considerat de o valoare neglijabila).
Conform OMFP 2220 datorati tva pt ca valoarea importului a fost mai mare de 10 euro (suma pina la care importul este considerat de o valoare neglijabila).

Dvoastra ati platit numai tva.

Superb! M-am luminat....le credeam aceeasi mancare de peste.In acest caz,nu ar fi trebuit sa-mi calculeze tva doar pentru valoarea bunurilor($25.00)? si sa elimine din calcul taxele postale($50.45)....Acest tva se aplica atat pe valoarea bunurilor cat si pe serviciul de transport?
ART. 139 Baza de impozitare pentru import

(1) Baza de impozitare pentru importul de bunuri este valoarea în vamă a bunurilor, stabilită conform legislaţiei vamale în vigoare, la care se adaugă orice taxe, impozite, comisioane şi alte taxe datorate în afara României, precum şi cele datorate ca urmare a importului bunurilor în România, cu excepţia taxei pe valoarea adăugată care urmează a fi percepută.

(2) Baza de impozitare cuprinde cheltuielile accesorii, precum comisioanele şi cheltuielile de ambalare, transport şi asigurare, care intervin până la primul loc de destinaţie a bunurilor în România, în măsura în care aceste cheltuieli nu au fost cuprinse în baza de impozitare stabilită conform alin. (1). Primul loc de destinaţie a bunurilor îl reprezintă destinaţia indicată în documentul de transport sau în orice alt document însoţitor al bunurilor, când acestea intră în România, sau, în absenţa unor astfel de documente, primul loc de descărcare a bunurilor în România.
xerxes a scris:

ART. 139 Baza de impozitare pentru import

(1) Baza de impozitare pentru importul de bunuri este valoarea în vamă a bunurilor, stabilită conform legislaţiei vamale în vigoare, la care se adaugă orice taxe, impozite, comisioane şi alte taxe datorate în afara României, precum şi cele datorate ca urmare a importului bunurilor în România, cu excepţia taxei pe valoarea adăugată care urmează a fi percepută.

(2) Baza de impozitare cuprinde cheltuielile accesorii, precum comisioanele şi cheltuielile de ambalare, transport şi asigurare, care intervin până la primul loc de destinaţie a bunurilor în România, în măsura în care aceste cheltuieli nu au fost cuprinse în baza de impozitare stabilită conform alin. (1). Primul loc de destinaţie a bunurilor îl reprezintă destinaţia indicată în documentul de transport sau în orice alt document însoţitor al bunurilor, când acestea intră în România, sau, în absenţa unor astfel de documente, primul loc de descărcare a bunurilor în România.

Satisfacut pe deplin ! Multumesc !
Daca si functionarii statului ar fi pregatiti pe masura functiilor, ce bine ne-ar mai fi tuturor....