Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social

Se poate depune aportul in numerar pt majorarea capitalului social al unui SRL roman la o banca din strainatate (avand in vedere ca asociatul care vrea sa majoreze capitalul e de asemenea strain)? Exista vreun temei legal care sa interzica sau sa permita acest lucru? Daca da, care e acela?
Multumesc
Finfi, utilizator
Dar de ce nu transfera banii in contul firmei care e inregistrata in Romania?
Se insista asupra depunerii la banca din strainatate, iar eu intreb daca acest lucru e posibil sau nu si in ce conditii, pt ca acelasi raspuns ca al dvs l-am primit si de la Registrul Comertului...
La majorarea de capital social nu mai trebuie sa deschideti cont de capital, asa cum se face la infiintarea firmei, unde sa zicem ca poti sa depui banii la ce banca vrei, dar totusi in tara, nu in strainatate. De aceea spuneam ca se foloseste contul firmei deja existent.